Zamknij

PiS wyraźnie na czele, 4 ugrupowania w Sejmie. Nowy sondaż CBOS

11.12.2020 18:11
Sondaż CBOS, PiS wygrywa w listopadzie 2020
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Przesilenie w sondażach stało się szczególnie widoczne w czasie drugiej fali epidemii. Gdyby jej nie było, a wybory odbywały się w połowie listopada, najwyższe poparcia otrzymałby PiS wespół z koalicjantami (31 proc.). Kolejne miejsca zajęły Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż CBOS przedstawił w piątek wyniki poparcia dla partii politycznych, ale z zaznaczeniem, że dotyczą połowy listopada. Przypomnijmy – szalała wówczas druga fala epidemii koronawirusa, w całej Polsce odbywały się też Strajki Kobiet, po kontrowersyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Rządowy ośrodek sprawdził też, ilu wyborców pofatygowałoby się do urn wyborczych. Zakładając, że pandemii nie ma, zamiar głosowania potwierdziło 75 proc. ankietowanych. 13 proc. odmówiłoby głosowania, a 12 proc. określiło się jako "niezdecydowani".

CBOS: Nic w poparciu PiS się nie zmieniło. Co z opozycją?

Zdaniem CBOS-u, poparcie dla rządzących, po tąpnięciu w październiku, „praktycznie się nie zmieniło”. - Kształtuje się na wyraźnie niższym poziomie niż w pierwszych trzech kwartałach tego roku - zaznaczył jednak ośrodek.

W Sejmie znalazłaby się też Koalicja Obywatelska z wynikiem 18 proc. (wzrost o 2 pkt. proc. względem listopada), a także Polska 2050 Szymona Hołowni (16 proc., bez zmian).

Pozostałe z obecnych w Sejmie partii walczą jednak o swój polityczny byt. Na granicy progu wyborczego znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 5 proc. (spadek o 2 pkt. proc.), a poniżej niego spadła Lewica (4 proc. , również spadek o 2 pkt. proc.).

Zobacz także

CBOS po raz pierwszy o dawna uwzględnił oddzielne wyniki dla Kukiz’15 oraz pozostałych partii z PSL-Koalicji Polskiej. Jest to skutek rozłamu, który skończył się odpływem posłów Kukiza z koalicji kierowanej przez PSL. Obie siły są jednak dalekie od parlamentu, mogą liczyć z osobna jedynie na 2 proc. głosów.

RadioZET.pl/PAP