Zamknij
38%
27%
10%
7%
6%
PiS
KO
Lewica
PSL
Konfederacja
PiS
38%
KO
27%
Lewica
10%
PSL
7%
Konfederacja
6%

Prawo i Sprawiedliwość w listopadowym sondażu Kantar cieszy się poparciem 38 procent ankietowanych. W porównaniu do sondażu z października poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) zmniejszyło się o jeden punkt procentowy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

loader

W listopadzie wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie - 38 proc. - uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem. Koalicja Obywatelska otrzymała 27 proc. poparcia, Lewica -10 proc., PSL - 7 proc., a Konfederacja 6 proc. - wynika z sondażu Kantar.

W porównaniu do sondażu Kantar z października, notowania Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni) pozostają bez zmian. Poparcie dla Lewicy (SLD, Wiosna, Lewica Razem) zadeklarowało w listopadzie o 4 punkty proc. mniej ankietowanych, niż w październiku. Notowania PSL (wraz z Kukiz'15) pozostały bez zmian, a poparcie dla Konfederacji Wolność i Niepodległość (m.in. partii KORWiN i Ruchu Narodowego) w listopadzie spadły o 1 punkt proc.

12 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach nie potrafiło powiedzieć, na kogo oddaliby głos - to o 6 punktów proc. więcej niż w październiku.

Zobacz także

Chęć udziału w wyborach do Sejmu zadeklarowało łącznie 66 proc. ankietowanych; 32 proc. z nich wyraziło zdecydowanie w tej kwestii. Łącznie 26 proc. badanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w głosowaniu, z czego 12 proc. wyraziło tego pewność.

Grupa osób deklarujących udział w wyborach zwiększyła się w listopadzie o 1 punkt proc., a odsetek tych niezamierzających głosować zmniejszył się o 1 punkt proc. W najnowszym sondażu 8 proc. ankietowanych nie wie czy odda swój głos w wyborach.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar w dniach 15-20 listopada w reprezentatywnej grupie 972 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje partyjne badano w grupie 641 osób deklarujących udział w wyborach. 

RadioZET.pl/PAP