Zamknij

Nowy sondaż CBOS. PiS z ogromną przewagą, koszmarny wynik KO

11.10.2019 15:25
Nowy sondaż CBOS. PiS z ogromną przewagą, koszmarny wynik KO
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Jak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badań Opinii Społecznej, w niedzielnych wyborach parlamentarnych na PiS zamierza zagłosować 46 procent respondentów ankiety. Badanie źle wróży zaś Koalicji Obywatelskiej, za którą opowiedziałoby się 19 procent badanych. Według badania CBOS, w Sejmie znalazłoby się łącznie 5 komitetów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wynika z sondażu CBOS, w wyborach 2019 na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zamierza głosować 46 procent zdeklarowanych uczestników głosowania.

Zobacz także

5 komitetów znalazłoby się w Sejmie

Drugi wynik - 19 procent uzyskałby komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Na podium z 9 procentowym poparciem znalazł się jeszcze komitet Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startują kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem.

Zobacz także

Zgodnie z sondażem, do Sejmu weszłyby także Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują m.in. politycy Kukiz'15. Ludowcy otrzymaliby 8 procent, a Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6 procent badanych.

Ponad 80 procent Polaków deklaruje wzięcie udziału w wyborach

Odsetek osób, które chcą iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos lub unikają jednoznacznych deklaracji, wynosi 11 procent. To o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednich badaniach.

83 procent, czyli ponad cztery piąte dorosłych Polaków, deklaruje, że chciałoby wziąć udział w wyborach. To o 11 punktów procentowych więcej niż deklaracje z września. 10 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, a 7 proc. odrzuca możliwość udziału w głosowaniu.

Zobacz także

Jak podaje CBOS, najbardziej zmotywowany do udziału w wyborach jest elektorat lewicy. 86 proc. jego zwolenników ze stuprocentową pewnością zapowiada swój udział w wyborach. "Na sto procent" w głosowaniu zamierza iść 83 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 81 proc. wyborców PiS. Mniej zmobilizowani są wyborcy PSL, których 75 proc. zamierza iść na pewno do urn i tylko 65 proc. popierających Konfederację.

Zobacz także

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3–10 października 2019 roku na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/PAP/CBOS