Zamknij

PiS przedstawił pomysły na służbę zdrowia. Nakłady wzrosną dwukrotnie

28.09.2019 12:57
Łukasz Szumowski
fot. PAP

Wzrost nakładów na służbę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii - zakłada "piątka dla zdrowia" zaprezentowana w sobotę przez PiS. 

W sobotę w Opolu odbyła się kolejna konwencja przedwyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem główym poruszanym podczas niej tematem była służba zdrowia. Partia rządząca zaproponował nowe rozwiązania, które zaprezentowała pod hasłem "piątki dla zdrowia".

PiS prezentuje "piątkę dla zdrowia"

Zakładają one m.in. wzrost nakładów na służbę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii.

- My mamy wizję państwa, nie z dykty, nie państwa teoretycznego, nie państwa, które ma ciągłą niemożność. My chcemy państwa silnego, państwa sprawczego, państwa, które się opiekuje i dba o godność każdego człowieka, nie tylko tego z dużych ośrodków i wielkich miast, ale z małych miejscowości, średnich miast i z każdej wsi"– powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Dla nas państwo nie może być bezdusznym aparatem. (…) Państwo ma być oparte o wartości, o rodzinę. (…) Jesteśmy wiarygodni, realizowaliśmy to, co deklarowaliśmy – podkreślał.

Szumowski: zdrowie nie było priorytetem PO

- Jesteśmy wiarygodni także, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Nasi poprzednicy przez osiem lat nie mieli odwagi powiedzieć, że zdrowie (...) to priorytet, że zdrowie to ważna rzecz, to dobro narodowe. (…) Publiczna służba zdrowia miała być gdzieś z tyłu, a prywatna, biznes, miała być priorytetem, to miało być remedium na służbę zdrowia, m.in. prywatyzacja szpitali i wiemy, do czego to doprowadziło - mówił w Opolu, gdzie trwa konwencja PiS, szef MZ.

Podkreślał, że medycyna i służba zdrowia nie może być oparta tylko na biznesie. - Zdrowie to nie jest produkt, który można wziąć, sprzedać, kupić, zahandlować. Nasza wizja służby zdrowia jest zupełnie inna. To służba zdrowia dla każdego, nie dla bogatego, ale dla każdego Polaka, gdziekolwiek on by nie mieszkał – podkreślił.

Zobacz także

- O tym, że zdrowie nie było priorytetem Platformy Obywatelskiej ani PSL, niech świadczy choćby fakt, że nie inwestowali w ogóle w kadry. Wiadomo było, że jest zapaść w kadrach, katastrofa i nic z tym nie zrobili. Tutaj muszę oddać honor profesorowi Marianowi Zembali, który dostrzegł ten problem i widzi do dzisiaj – dodał. 

Morawiecki: dwa razy więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Podczas konwencji przemawiał również premier Mateusz Morawiecki. - Zaufanie, wiarygodność, cel, wizja i środki mogą składać się na lepszy system opieki zdrowotnej - powiedział. - Mamy znakomitych lekarzy i coraz lepszy sprzęt. Poczyniliśmy zmiany, w kierunku unowocześnienia służby zdrowia. Zdrowie Polaków jest naszym priorytetem - dodał. 

Zobacz także

- Podjęliśmy decyzję, bardzo odważną, przesunięcia znacznej części środków budżetowych w kierunku 6 proc. wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB. Oznacza to, że w sześciolatce 2018-2024 wydamy prawie dwa razy więcej niż w sześciolatce 2008-2014 – powiedział szef rządu.

- Prawie dwa razy więcej, prawie o 100 proc. więcej na służbę zdrowia, niż w czasach Platformy. Oczywiście rozumiem, że był wzrost PKB, była jakaś inflacja, ale daleko nieporównywalna do wysiłków wzrostu finansowania na różne cele, niż te które pokazuje – dodał.

RadioZET.pl/PAP/Twitter