Zamknij

Zdrojewski o podniesieniu wieku emerytalnego. Rzecznik PO komentuje

18.11.2019 12:00
Bogdan Zdrojewski
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter

Bogdan Zdrojewski zasugerował, że opozycja po dojściu do władzy powinna z powrotem podnieść wiek emerytalny. Jego zdaniem „odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę”. Do słów senatora oraz byłego ministra kultury odniósł się już rzecznik PO, który stwierdził, że to wypowiedź „sprzeczna z programem PO”. 

Bogdan Zdrojewski, wybrany w ostatnich wyborach senator Koalicji Obywatelskiej, a w przeszłości minister kultury w rządzie Donalda Tuska, ocenił w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”, że wzrasta poziom świadomości kosztów programów socjalnych, zwłaszcza niskich emerytur, ale także inflacji samego świadczenia.

Zdrojewski o ewentualnym podniesieniu wieku emerytalnego

Pytany, czy Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny, polityk odparł: „Tak i powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury”. „Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę, a przede wszystkim ponosić odpowiedzialność nie tylko za tu i teraz, lecz także przyszłą kadencję własnego narodu” – dodał.

Zobacz także

Na uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego było decyzją, przez którą PO przegrała wybory, Zdrojewski odpowiedział: „Nie sądzę”. „Nie wierzę w to. Owszem, to nie była popularna decyzja. Faktem jest, że źle uzasadniona. Praktycznie bez przekonujących argumentów” – ocenił.

– Niemniej jednak była to reforma polegająca na niezwykle łagodnym, stopniowym wyprowadzaniu nas z nieuchronnego kryzysu świadczeń emerytalnych. Tylko obecnej koniunkturze gospodarczej PiS zawdzięcza dziś brak natychmiastowych skutków swoich nieodpowiedzialnych decyzji – powiedział.

Rzecznik PO zaprzecza

Co ciekawe, do sprawy ustosunkował się już rzecznik prasowy PO. Jan Grabiec w jednoznaczny sposób zdementował spekulacje, jakoby główna siła opozycyjna planowała po ewentualnym przejęciu władzy wrócić do jednego ze swoich dawnych postulatów.

Zobacz także

„Wypowiedź senatora Bogdana Zdrojewskiego w sprawie podniesienia wieku emerytalnego (Tygodnik Wprost nr 47) nie jest stanowiskiem Platformy Obywatelskiej i jest sprzeczna z jej programem. Platforma Obywatelska wielokrotnie podkreślała, że jest przeciw podniesieniu wieku emerytalnego i to stanowisko podtrzymuje” – napisał w reakcji na te słowa rzecznik PO Jan Grabiec.

RadioZET.pl/PAP