Zamknij

Jedno wielkie lotnisko dla całej Polski? Komentarz Jarosława Kaczyńskiego

Redakcja
17.02.2017 13:42
Jedno wielkie lotnisko dla całej Polski? Komentarz Jarosława Kaczyńskiego
fot. Flickr

Jarosław Kaczyński był gościem audycji w publicznym Radiu Białystok. Podczas wyemitowanej w piątek rano rozmowy podzielił się ze słuchaczami swoją aprobatą dla stworzenia w Polsce super-lotniska. Miałoby ono obsługiwać rejsy z całego świata. Prezes PiS wyraził też powątpiewanie w sens budowania pomniejszych, lokalnych lotnisk. 

Prezes PiS został zapytany, czy rząd dofinansowałby budowę regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim. Kwestia lokalnego lotniska stała się punktem wyjścia do dalszych rozważań o portach lotniczych w Polsce w ogóle. 

 

- Tu jest takie pytanie: czy w kraju, który ma co prawda dość znaczną powierzchnię, ale taki dosyć okrągły kształt, jest sens budowania dużej liczby lokalnych lotnisk? Czy nie lepiej w tej chwili mieć takie potężne lotnisko międzynarodowe, światowe, gdzieś niedaleko Warszawy? Ja nie ukrywam, że wypowiadam się za tą drugą ewentualnością, bo Polska nie może być prowincją - mówił Kaczyński. 

Za takie "super-lotniska" prezes PiS uważa chociażby porty w Pradze i Wiedniu. Obsługują one większą liczbę lotów niż nasze główne lotnisko – warszawskie Okęcie.

- Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteśmy tylko krajem, w którym lotniska są początkiem drogi do innych wielkich lotnisk – np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponują, do Berlina – ciągle to lotnisko jest, skądinąd, niedokończone - mówił lider PiS. Podkreślał, że Polska jest "dużym europejskim krajem i musimy dążyć do tego, żeby tym krajem być w pełnym tego słowa znaczeniu".

Powstanie wielkiego, międzynarodowego lotniska (najlepiej w regionie Polski centralnej) prezes PiS określił jako "priorytetowe". 

Przyznał, że "w jakimś momencie" lotnisko może przydać się także w Białymstoku. - Ale wtedy trzeba się zdecydować na przykład na to, że nie budujemy szybkich kolei. No bo albo to, albo to. Jak będą autostrady, będą szybkie koleje, to jest pytanie, jakie znaczenie będą miały lotniska, no oczywiście poza tymi kilkoma największymi  ośrodkami – powiedział w radiowym wywiadzie.

RadioZET.pl/PAP/KM

C