Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Straż Marszałkowska nagrywa posłów, jeśli nie zgodzą się na przeszukanie auta. CIS: to nie inwigilacja

07.02.2019 20:01
xxx wiadomosci

Jeśli jesteś posłem i odmówisz skontrolowania bagażnika samochodu, którym wjechałeś na teren Sejmu, to wiedz, że zostaniesz nagrany specjalną mikrokamerką. Taka sytuacja spotkała ostatnio jedną z parlamentarzystek. Centrum Informacyjne Sejmu już wyraziło zdecydowane stanowisko w tej sprawie. 

Sejm fot. Maciej Matlak/Shutterstock

Sprawę opisał „Super Express”, powołując się na relację jednej z posłanek PO. Marzena Okła-Drewnowicz relacjonuje przebieg sytuacji, która miała miejsce, gdy próbowała dostać się na teren parlamentu. 

– Wjeżdżam przed budynek Sejmu, Straż Marszałkowska mnie zatrzymuje i każe otworzyć bagażnik samochodu. Odmawiam. Zawsze w takich sytuacjach byliśmy spisywani, ale tym razem strażnik marszałkowski prosił, żebym poczekała. Wrócił z przypiętą do klapy munduru kamerką i poprosił, żebym odmówiła jeszcze raz, bo on to musi nagrać! – powiedziała w rozmowie z „SE”, dodając, że nie ma pretensji do strażnika (musiał wykonywać obowiązki służbowe), chodzi jej jedynie o samą procedurę. 

Centrum Informacyjne Sejmu odpowiada

Centrum Informacyjne Sejmu wydało specjalne oświadczenie, wedle którego Straż Marszałkowska jedynie wypełnia swoje obowiązki i działa wedle ściśle określonych procedur. Zdaniem CIS publikacja „SE” zawiera też nieścisłości i nadinterpretacje:

„Straż Marszałkowska odpowiada za całokształt spraw związanych z bezpieczeństwem terenów, obiektów i urządzeń będących w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz osób przebywających na całym obszarze kompleksu sejmowego. Zadania te wynikają z obowiązującego prawa, przede wszystkim z ustawy o Straży Marszałkowskiej. Jej przepisy stanowią wprost, że do zadań SM należy »ochrona terenów, obiektów i urządzeń będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku«” – czytamy w komunikacie. 

„Użyte w artykule stwierdzenie, że wykonywanie przez Straż Marszałkowską obowiązków nałożonych na tę formację przepisami prawa jest »permanentną inwigilacją« stanowi daleko idącą nadinterpretację. Opisane w tekście czynności wykonywane przez funkcjonariuszy nie są bowiem »inwigilacją«, ani też nie są stosowane »permanentnie«” – wyjaśnia CIS.

RadioZET.pl/se.pl/sejm.gov.pl/MP

Oceń