Zamknij

Rząd chce zbudować sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym

Redakcja
09.01.2019 16:07
Rząd chce zbudować sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Polska powiększy swój obszar o 181 hektarów za sprawą wyspy, która ma zostać wybudowana przez rząd jako jeden z pierwszych etapów przekopu Mierzei Wiślanej – poinformowała w środę Gazeta Wyborcza. Obiekt ma być widoczny z kosmosu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk pod koniec grudnia ubiegłego roku ogłosił rozpiskę przetargu na wybudowanie kanału komunikacyjnego pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. To pierwszy etap zainicjowanego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przekopu Mierzei Wiślanej, który chce stworzyć port morski w Elblągu.

Wyspa widoczna z kosmosu

Wyspa – jak pisze Gazeta Wyborcza – będzie widoczna z kosmosu. Ma powiększyć teren Polski o 181 hektarów.

Zobacz także

Po ukończeniu przekopu Mierzei Wiślanej, w Elblągu mają cumować statki o parametrach zanurzenia do 4,5 metra, szerokości 20 metrów i długości do 100 metrów.

Na razie, poszczególny podmioty składają swoje oferty przetargowe.

Koszt będzie większy niż ogłoszono?

Jak podaje w swojej publikacji Gazeta Wyborcza, powołując się na informacje pochodzące z nieoficjalnych źródeł, zakładany koszt rządowej inwestycji rzędu 880 milionów złotych jest raczej trudny do nieprzekroczenia.

Zobacz także

Dziennikarze gazety cytują jedno ze swoich źródeł, które między innymi mówi o tym, że „w projekcie są nie tylko drogi, budynki, mosty obrotowe i kanał, ale i gigantyczne roboty ziemne, w tym pogłębianie torów wodnych, a więc związane z ryzykiem naturalnym”. Jak dodaje, każdy poszczególny etap zlecenia może wygenerować potrzebę zwiększenia nakładów finansowych lub spowolnienie pracy.

Wyspa nie dla turystów

Jak podkreślają autorzy tekstu, próby skontaktowania się z firmą, która wiedzie prym w tej dziedzinie – czyli Przedsiębiorstwem Robót Podwodnych i Czerpalnych w Gdańsku, aby uzyskać komentarz dotyczący warunków tego konkretnego przetargu – były daremne. Dopiero w marcu światło dzienne ujrzą dane podmiotów, które złożyły ofertę i na jaką kwotę – informuje gazeta.

Zobacz także

Cała inwestycja ma mieć trzy etapy. W ramach pierwszego, ma zostać wybudowany: port osłonowy z falochronami od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć (wraz z nim oczywiście stanowiska oczekiwania, mosty, parkingi, budynki techniczne itp.) oraz sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Szacuje się, że powstanie za około dwa lata. Jej projekt zakłada kształt elipsy o wymiarach 1932 metrów i 1192 metrów. Składać się będzie z elementów geosyntetycznych i znajdować się około 2-3 metrów nad poziomem morza. Grunt zostanie usypany z Zalewu Wiślanego, będzie to głównie namuł pylasty i piaszczysty.

 Projekt zakłada również, że  nie będzie użytkowana w celach turystycznych.

RadioZET/trójmiasto.wyborcza.pl/JZ

C