CBOS: Blisko połowa Polaków zadowolona z sytuacji w kraju. Wynik powiązany z poparciem wyborczym

03.06.2019 13:40
CBOS: Blisko połowa Polaków zadowolona z sytuacji w kraju. Wynik powiązany z poparciem wyborczym
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ostatni sondaż CBOS dowodzi, że niemal połowa Polaków jest zadowolona z "ogólnej sytuacji w kraju". Co trzeci rodak jest zupełnie innego zdania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sondaż CBOS, w którym Polacy oceniają bieżącą sytuację kraju, został opublikowany dzisiaj. Z perspektywy poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost osób zadowolonych z rozwoju kraju.

W maju minimalnie poprawiły się oceny ogólnej sytuacji w kraju. Obecnie prawie połowa - 48 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku (wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do kwietnia), a nieco ponad jedna trzecia - 35 proc. - jest przeciwnego zdania (spadek o 4 punkty). Wyrobionej opinii w tej kwestii nie ma 17 proc. ankietowanych

opis wyników sondażu CBOS z 3 czerwca

Ankieterzy pytali o zadowolenie z kierunku rozwoju kraju również z wyszczególnieniem wieku, zarobków, miejsca zamieszkania, wykształcenia. Tendencja wskazuje, że optymistami co do przyszłości państwa są ludzie po 45 roku życia, mieszkający na wsi, osoby z wykształceniem zawodowym. Co ciekawe zadowolenie wyrażają Polacy z niższymi zarobkami (do 1799 zł miesięcznie). 

Niezadowolenie daje się wyczuć w dużych miastach, wśród osób z wykształceniem wyższym, 

"Z kolei niezadowolenie najczęściej wyrażają mieszkańcy największych miast, badani z wyższym wykształceniem, a także osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej. Opinie na ten temat najsilniej różnicują jednak poglądy polityczne i orientacja światopoglądowa - czytamy.

Zobacz także

Optymistami są dziś Polacy deklarujący poglądy prawicowe i praktyki religijne. Opinie negatywne są domeną badanych o poglądach lewicowo-liberalnych, niewierzących. CBOS zauważa, że taki stan rzeczy koresponduje z elektoratem wyborczym.

Jako "przeciętną" sytuację Polski oceniło 29 proc. respondentów. W ocenie gospodarki ponad 51 proc. badanych uznało sytuację Polski za dobrą, 31 proc. za przeciętną, a 13 proc. za złą. Z kolei w ocenie poziomu życia objawia się jeszcze większy optymizm. "Dobry poziom życia" wskazało 69 proc. pytanych, przeciętnie ma się 27 proc., a źle - 4 proc. ankietowanych. 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI) w dniach 16–23 maja 2019 roku na liczącej 1138 osób próbie dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/PAP