Zamknij

Sondaż: Krzyże w urzędach. Co myślą Polacy?

Redakcja
04.05.2018 09:19
Sondaż: Krzyże w urzędach. Co myślą Polacy?
fot. East News

Rząd landu Bawarii zdecydował, że od 1 czerwca w urzędach będą wisiały krzyże. Jak taka decyzja zostałaby przyjęta w Polsce? Z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że nie byłoby wielkiego entuzjazmu. 

Rząd Bawarii zdecydował, że od 1 czerwca krzyże zawisną w tamtejszych urzędach. 

Zagłosuj

Czy krzyże powinny być w urzędach?

Liczba głosów:

Krzyż uznano za symbol tożsamości i dziedzictwa kulturowego Niemiec. 

Centralna Rada Muzułmanów podnosi protesty, że decyzja zdecydowanie narusza neutralność państwa. Innego zdania jest premier Markus Soder, który uważa, że naruszanie tej zasady nie będzie miało miejsca. Decyzję rządu poparła z kolei przewodnicząca gminy izraelskiej w Monachium i Górnej Bawarii.

Krzyż w urzędach — sondaż

Wirtualna Polska postanowiła sprawdzić, jak podobna decyzja o obowiązkowym wieszaniu krzyży w urzędach zostałaby przyjęta w Polsce. 77 proc. respondentów w ogóle nie wiedziało o decyzji bawarskiego rządu. O postanowieniu Bawarczyków wiedziało 23 proc. ankietowanych. 61 proc. z tych, którzy wiedzieli, oceniło decyzję pozytywnie. Przeciwko było 22 proc. osób.

Kolejne pytanie dotyczyło wprowadzenia obowiązku wieszania krzyży w urzędach w Polsce. Tutaj wyniki mogą zadziwić. 58 proc. badanych jest zdania, że w urzędach nie powinno być żadnych symboli religijnych, niezależnie od religii. Jeżeli jednak w urzędach miałby być dopuszczony jakiś symbol religijny, byłby to jednak krzyż — tak powiedziało 37 proc. badanych. 

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 27-30 kwietnia 2018 roku. 

RadioZET.pl/wp.pl/KM