Zamknij

Pożar hulajnogi na chodniku. To kolejny taki incydent

21.08.2019 16:56

Na jednej z ulic w Sopocie zapaliła się hulajnoga elektryczna. Strażacy potwierdzili, że doszło do samozapłonu baterii urządzenia. Temperatura zapłonu wynosiła aż 150 stopni Celsjusza.

Sopot. Pożar hulajnogi na chodniku. To kolejny taki incydent
fot. KM PSP Sopot

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał portal TVN24.pl, do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek przed południem. 

- Dwa dni temu, około godziny 11:45 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze hulajnogi. Zostały wysłane na miejsce dwa zastępy straży pożarnej - opowiada kpt. Janusz Gawlak ze Straży Pożarnej w Sopocie, w rozmowie z TVN24.pl.

Zobacz także

Dodał, że pożar był niewielki. Jednak dodał, że w przypadku samozapłonów baterii osiągana jest bardzo wysoka temperatura - nawet 150 stopni stopni Celsjusza. 

- Zalecenia producentów oraz nasze procedury mówią, że taką uszkodzoną baterię należy schłodzić albo polewając wodą, albo zdemontować i wsadzić do zbiornika z wodą - wskazał kpt. Gawlak.

Co mogło spowodować pożar? 

- Przyczyną mogą być usterki mechaniczne. Często widzimy, że są przewrócone, gdzieś uderzone. Inne przyczyny związane są z nieprawidłową eksploatacją, jak używanie nieodpowiednich ładowarek - wyjaśnia kpt. Gawlak.

Zobacz także

Portal przypomniał, że już wcześniej dochodziło do podobnych pożarów z udziałem hulajnóg elektrycznych. 

Na warszawskim Gocławiu pod koniec czerwca tego roku wybuchła bateria w elektrycznej hulajnodze. Urządzenie było trzymane na balkonie prywatnego mieszkania. Z kolei w Poznaniu podczas serwisowania hulajnogi doszło do podobnego incydentu. 

Obecnie trwają prace legislacyjne dotyczące uregulowania użytkowania hulajnóg elektrycznych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24.pl