Zamknij

Stukilometrowy płot na granicy dwóch województw. Budowa rusza 15 września

05.09.2020 17:50
Płot
fot. Zdjęcie ilustracyjne. Beata Zawrzel/REPORTER

Stukilometrowy płot stanie na granicy dwóch województw. Jak podaje TVP Kielce, ma on zapobiec przedostaniu się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń z Podkarpacia do województwa świętokrzyskiego. 

Nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) wykryto w okolicach Tarnobrzega i Annopola na Podkarpaciu. Władze województwa świętokrzyskiego obawiają się przeniesienia choroby na kolejne miejscowości. Po konsultacjach między Głównym Lekarzem Weterynarii i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym zdecydowano o budowie stukilometrowego płotu na granicy dwóch województw. 

Powstała taka myśl strategiczna, żeby chronić nie tylko województwo świętokrzyskie, ale kraj. Wspólnie z województwem podkarpackim tworzymy taką linię demarkacyjną, która uniemożliwi przedostawanie się dzików

– mówi w rozmowie z TVP Kielce dr lek. wet. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Budowa stukilometrowego płotu ma rozpocząć się już 15 września. Siatka zostanie ustawiona na granicy województw, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79 (Kraków – Sandomierz) i dalej, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 (Sandomierz – Zawichost).

Zobacz także

Obecnie ASF u świń, jak i u dzików występuje w ośmiu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim. W tym roku zostało zlikwidowane już ponad 53 tys. świń, podczas, gdy w ubiegłym było 35 tys. Za wybijane świnie przysługuje rolnikom odszkodowanie, które finansowane jest z rezerwy celowej przeznaczonej na zwalczanie chorób zakaźnych. W 2020 roku zaplanowano w niej 320 mln zł. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVP Kielce 

C