Zamknij

Awantura o KPO. Trzaskowski: Lewica podważyła naszą ciężką pracę

29.04.2021 18:04
Rafał Trzaskowski
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Lewica, dogadując się z rządem w sprawie KPO, podważyła naszą ciężką pracę, również w instytucjach europejskich - powiedział podczas czwartkowego posiedzenia Rady Krajowej PO prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem, ta sytuacja to "powinna być lekcja dla nas wszystkich". 

Rafał Trzaskowski, zabierając głos jako drugi, po liderze partii Borysie Budce, przekonywał, że pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy są potrzebne m.in. po to, by móc walczyć z katastrofą klimatyczną. Jak podkreślił, nie da się jednak tych pieniędzy odpowiednio wykorzystać bez samorządów. - Alternatywą proponowaną przez PiS jest brudna energia i korupcja polityczna - powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski: Lewica podważyła naszą ciężką pracę

Przekonywał, że pieniądze z Funduszu Odbudowy powinny dostać wszystkie samorządy - zarówno np. małe gminy na Podkarpaciu, jak i duże miasta, takie jak Poznań czy Warszawa. Niestety, jak mówił, w porozumieniu, które Lewica zawarła z rządem, pieniądze dla samorządów co prawda mają być, ale z pożyczek.

Lewica niestety podważyła naszą ciężką pracę - również w instytucjach europejskich

Rafał Trzaskowski

Dodał, że mimo wszystko zawsze chce patrzeć pozytywnie na rzeczywistość. - To, co zrobiła Lewica, to powinna być lekcja dla nas wszystkich, że trzeba być razem - powiedział prezydent Warszawy.

PiS zgodził się na propozycje Lewicy ws. KPO. Burza na opozycji

We wtorek doszło do spotkania przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami klubu PiS ws. Funduszu Odbudowy i KPO. Obie strony zakomunikowały potem, że doszło do porozumienia w sprawie poparcia dla Krajowego Planu Odbudowy - zostały przyjęte wszystkie propozycje Lewicy do tego dokumentu. KPO w piątek ma zostać przyjęty przez rząd, a potem przesłany Komisji Europejskiej.

Inne kluby opozycyjne, m.in. PSL i KO, skrytykowały postawę Lewicy ws. "dogadania się" z rządem ws. poparcia KPO, zarzucając jej "zdradę opozycji, wyborców i polskiej demokracji" oraz że zapomniała o "wspólnych opozycyjnych postulatach i żadnego z nich nie wynegocjowała i nie wymusiła na rządzie".

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy, który ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Aby uruchomić wypłatę środków z FO, kraje członkowskie muszą ratyfikować grudniową decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Z kolei podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.

RadioZET.pl/PAP