Wrocław: sąd uchylił zakaz organizacji marszu narodowców

Redakcja
08.11.2018 13:28
Wrocław: sąd uchylił zakaz organizacji marszu narodowców

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił w czwartek zakaz organizacji Marszu Polski Niepodległej, który wydał we wtorek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Marsz organizowany przez środowiska narodowców ma przejść w niedzielę przez centrum stolicy Dolnego Śląska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Decyzja sądu zapadła na niejawnym posiedzeniu, bez udziału stron. Sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję prezydenta miasta Wrocławia o zakazie marszu – podało w czwartek biuro prasowe Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Prezydent Wrocławia zakazał marszu

We wtorek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zakazał marszu organizowanego przez środowiska narodowe, w tym przez byłego księdza Jacka Międlara oraz Piotr Rybaka, który został prawomocnie skazany za spalenie w 2015 r. na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda. Decyzja o wydaniu zakazu marszu, jak podkreślił Dutkiewicz, została podjęta wspólnie z prezydentem-elektem Jackiem Sutrykiem.

Zobacz także

Jak dodał prezydent Dutkiewicz, decyzja o rozwiązaniu marszu została podjęta po uzyskaniu opinii od policji. „Policja w odpowiedzi na nasze pismo stwierdziła, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa związane z tą manifestacją” – mówił Dutkiewicz. Dodał, że opinia policji była formalną przesłanką do wydania zakazu organizacji tzw. Marszu Polski Niepodległej.

Od decyzji prezydenta Wrocławia odwołali się do sądu organizatorzy marszu.

RadioZET/PAP/JZ