Zamknij

Potężna ulewa nad Kłodzkiem. Zalane budynki, piwnice, podtopione ulice

22.08.2020 19:38
ulewa nad Kłodzkiem
fot. Patrycja Szewców/ FB: Kłodzko 998

Ulewy w Kłodzku i okolicach Kotliny Kłodzkiej spowodowały liczne zalania budynków, piwnic, podtopienia ulic. Strażacy interweniowali już ok. 30 razy, ale liczba ta na pewno wzrośnie.

Ulewa przeszła nad Kłodzkiem i okolicami Kotliny Kłodzkiej. Dyżurny dolnośląskiej straży pożarnej bryg. Adam Holak w sobotę poinformował PAP, że ulewne deszcze trwały kilka godzin i pierwsze zgłoszenia o interwencję otrzymano po godz. 15.

Ulewne deszcze spowodowały zalania budynków, piwnic, podtopienia ulic. Liczba interwencji na pewno wzrośnie, choć deszcz przestał padać.

Ulewa nad Kłodzkiem. Zalane budynki, piwnice. Podtopienia ulic

"To są przede wszystkim zalania piwnic i budynków. Kanalizacja burzowa nie była w stanie przyjąć takiej ilości wody i wybijało na ulice studzienkami. Zgłoszeń jest tak dużo, że musieliśmy je poszeregować i wyjeżdżamy po kolei w miarę możliwości" - powiedział strażak.

kłodzko deszcz
fot. Paula Anita Kuczyńska/ Kłodzko 998

Dodał, że dotychczas wykonano 28 interwencji, ale ich liczba będzie na pewno większa, choć w Kotlinie Kłodzkiej przestało już padać. Ulewy przesunęły się nad Opolszczyznę.

Gdzie jest burza 22 sierpnia? Alerty RCB dla 11 województw. Mapa burzowa i radar ONLINE

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców woj.: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, podlaskiego oraz części woj.: mazowieckiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Wiatr może miejscami osiągnąć do 100 km/h, zaś opady deszczu do 50 mm.

Zobacz także

"Uwaga! Dziś (22.08) bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - o takiej treści wiadomość RCB wysłało mieszkańcom zagrożonych silnymi burzami regionów.

Zobacz także

RCB przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. Jeśli jednak ktoś przebywa na zewnątrz, zalecane jest unikanie otwartych przestrzeni.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Facebook:Kłodzko998