Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Międzynarodowa konferencja nt. Bliskiego Wschodu. USA zorganizują ją w Polsce!

11.01.2019 14:48
xxx wiadomosci

Stany Zjednoczone planują zorganizować w Polsce międzynarodową konferencję poświęconą pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie – poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Podał też konkretny termin. Informację tę potwierdziło polskie MSZ.

Międzynarodowa konferencja nt. Bliskiego Wschodu. USA zorganizują ją w Polsce! fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Spotkanie dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów Iranu, USA planują zorganizować w Polsce dniach 13-14 lutego.

– Zbierzemy razem kilkadziesiąt państw z całego świata. Będą się one koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem – powiedział Mike Pompeo w rozmowie ze stacją Fox News.

Amerykański sekretarz stanu dodał, że na konferencję do Polski przyjadą przedstawiciele państw z Azji, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu. Do spotkania ma dojść w Warszawie.

Informacje te potwierdziło w piątek polskie MSZ.

Ministerstwo opublikowało też wspólne oświadczenie rządu Polski i USA. Czytamy w nim, że:

„Zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie leży w żywotnym interesie całej wspólnoty międzynarodowej. Państwa uczestniczące w spotkaniu będą miały sposobność podzielenia się swoimi ocenami oraz przedstawienia propozycji na temat przyszłości regionu”.

Konferencja ma być okazją do dyskusji m.in. na temat terroryzmu i ekstremizmu, bezpieczeństwa handlu morskiego, bezpieczeństwa energetycznego czy „zagrożeń wynikających z działalności różnych aktorów i grup interesów w regionie”.

W oświadczeniu strony podkreślają, że spotkanie [...] jest również wyrazem strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Jak z kolei podaje Fox News, organizowana w Polsce konferencja jest kolejnym elementem tego, co administracja Donalda Trumpa nazywa „kampanią nacisku” na Iran. W ramach tej „kampanii” Stany Zjednoczone ogłosiły już wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócenie sankcji zniesionych na mocy tego porozumienia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń