Zamknij

Międzynarodowa konferencja nt. Bliskiego Wschodu. USA zorganizują ją w Polsce!

Redakcja
11.01.2019 14:48
Międzynarodowa konferencja nt. Bliskiego Wschodu. USA zorganizują ją w Polsce!
fot. East News

Stany Zjednoczone planują zorganizować w Polsce międzynarodową konferencję poświęconą pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie – poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Podał też konkretny termin. Informację tę potwierdziło polskie MSZ.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Spotkanie dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów Iranu, USA planują zorganizować w Polsce dniach 13-14 lutego.

– Zbierzemy razem kilkadziesiąt państw z całego świata. Będą się one koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem – powiedział Mike Pompeo w rozmowie ze stacją Fox News.

Amerykański sekretarz stanu dodał, że na konferencję do Polski przyjadą przedstawiciele państw z Azji, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu. Do spotkania ma dojść w Warszawie.

Informacje te potwierdziło w piątek polskie MSZ.

Ministerstwo opublikowało też wspólne oświadczenie rządu Polski i USA. Czytamy w nim, że:

„Zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie leży w żywotnym interesie całej wspólnoty międzynarodowej. Państwa uczestniczące w spotkaniu będą miały sposobność podzielenia się swoimi ocenami oraz przedstawienia propozycji na temat przyszłości regionu”.

Konferencja ma być okazją do dyskusji m.in. na temat terroryzmu i ekstremizmu, bezpieczeństwa handlu morskiego, bezpieczeństwa energetycznego czy „zagrożeń wynikających z działalności różnych aktorów i grup interesów w regionie”.

W oświadczeniu strony podkreślają, że spotkanie [...] jest również wyrazem strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Zobacz także

Jak z kolei podaje Fox News, organizowana w Polsce konferencja jest kolejnym elementem tego, co administracja Donalda Trumpa nazywa „kampanią nacisku” na Iran. W ramach tej „kampanii” Stany Zjednoczone ogłosiły już wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócenie sankcji zniesionych na mocy tego porozumienia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ