Zamknij

Koniec Ronda de Gaulle'a w Warszawie. Co z palmą? Radni zdecydowali

Redakcja
08.07.2017 15:15
Warszawa
fot. Wikimedia.Commons

Szykują się wielkie zmiany w warszawskim Śródmieściu. Stołeczni radni podjęli decyzję, na mocy której m.in. rondo de Gaulle'a zmieni się w skrzyżowanie. Co jednak czeka słynna palmę, umocowaną w środku ronda?

Podczas czwartkowego posiedzenia rady miasta przyjęto nowy plan zagospodarowania przestrzennego w ok. ulicy Foksal w Śródmieściu. Pisze o tym serwis WawaLove.pl.

"Charakter wielkomiejskiej ulicy"

Jak podaje portal, "plan zakłada nadanie Alejom Jerozolimskim charakteru wielkomiejskiej ulicy i stworzenie spacerowej trasy wzdłuż Skarpy Warszawskiej. Oznacza to zwężenie jej do dwóch pasów ruchu w każdą stronę (z ewentualnym dodatkowym buspasem, lub pasem autobusowo tramwajowym, które prowadziłyby dalej wzdłuż mostu Poniatowskiego), puszczenie ruchu rowerowego jezdnią, nasadzenie szpaleru drzew wzdłuż ulicy.

Oprócz tego, powstaną też m.in. przejście dla pieszych łączące Muzeum Narodowe i stację kolejową PKP Powiśle, przy której z kolei staną dwa dodatkowe przystanki tramwajowe. Dodatkowo, w studium zagospodarowania przestrzennego zawarto ustęp, zakładający w przyszłości możliwość utworzenia trakcji tramwajowej wzdłuż Nowego Światu.

Rondo zmieni się w skrzyżowanie

Wedle nowych przepisów, rondo im. Charlesa de Gaulle'a, umiejscowione na przecięciu ulicy Nowy Świat i Alei Jerozolimskich zmieni swoją funkcję i charakter i zostanie przemianowane na klasyczne skrzyżowanie.

Media informowały o takich propozycjach już kilka lat temu. Wypowiadali się także eksperci:

- Teraz to tak naprawdę nie jest rondo, tylko skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Przy zamianie na skrzyżowanie ruchowo można by zyskać, szczególnie autobusy miałyby lepsze warunki przejazdu - mówił w 2014 r. w rozmowie z "Wyborczą" dr Andrzej Brzeziński, ekspert od spraw komunikacji z Politechniki Warszawskiej.

Co z palmą?

Warszawiaków i nie tylko emocjonuje w dużym stopniu kwestia przebudowy ronda de Gaulle'a, a konkretnie umocowanej w samym jego środku palmy. Jest to instalacja (prawidłowa nazwa to "Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich") autorstwa słynnej artystki Joanny Rajkowskiej, która zdążyła już przez 14 lat (niczym nieistniejąca już od 2 lat tęcza na Placu Zbawiciela) urosnąć do rangi symbolu stolicy.

Teraz w wyniku planowanych zmian przestrzennych pojawiły się pytania dotyczące losów palmy. Okazuje się, że - wbrew pogłoskom - nie ulegnie ona likwidacji, lecz zostanie przesunięta w inne miejsce, w rejonie planowanego skrzyżowania.

"Według radnych ta zmiana <upłynni ruch i ułatwi poruszanie się komunikacji miejskiej, pieszym i rowerzystom>" - czytamy w artykule. Na razie nie są jednak znane żadne szczegóły dotyczące terminu przeniesienia instalacji, ani w którym dokładnie miejscu miałaby docelowo stanąć.

RadioZET.pl/WawaLove/MP