Zamknij

Tak niskiego poziomu wody w Wiśle nie było od 2015 roku. Hydrolog bije na alarm

Magdalena Barszczak
23.04.2020 11:53
niski poziom wody w Wiśle
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Rekordowo niski stan wody w Wiśle. Poziom wody w stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary wynosi 59 cm i w najbliższych dniach będzie spadać - poinformował rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W piątek ma osiągnąć ok. 50 cm. Takiej sytuacji nie było od 2015 roku - alarmuje ekspert.

Wisła znajduje się teraz w tzw. strefie wody niskiej. Jak dodał hydrolog Grzegorz Walijewski, stan wody opada od ponad miesiąca i ta sytuacja nie ulegnie zmianie.

Granica, która informuje o tym, że stan wody Wisły w Warszawie wchodzi w strefę wody niskiej, to 165 cm. "W tym roku ten stan rozpoczął się 11 marca" - przekazał hydrolog. "Prognozuje się, że w piątek po południu poziom wody osiągnie 50 cm" - dodał.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Tak niski stan wody w Wiśle ostatni raz w 2015 roku

Hydrolog IMGW-PIB przedstawił także statystyki, z których wynika, że najniższy poziom wody w Wiśle w Warszawie został odnotowany w ostatnich dniach sierpnia 2015 roku. Wyniósł wówczas 26 cm.

W zeszłym roku 22 kwietnia wyniósł on 88 cm, obecnie wodowskaz wskazuje 59 cm. Do absolutnego minimum brakuje zaledwie 35 cm

– zauważył.

Hydrolog zaznaczył, że w ciągu następnego tygodnia poziom wody w Wiśle będzie się wahał, lecz z tendencją malejącą. W weekend na Mazowszu pojawią się opady deszczu, jednak nie wpłyną na poprawę poziomu wody.

Zobacz także

Opadów będzie niewiele

Jak wyjaśnił ekspert, na południu kraju w weekend również prognozowane są opady deszczu. Te jednak będą przysłowiową "kroplą w morzu potrzeb".

Hydrolog zaznaczył także, że najniższy poziom wód powinien występować jesienią, a nie w okresie wiosennym.

Zimą powinniśmy obserwować opady śniegu, które tworzą pokrywę śnieżną. Ta wiosną powinna się topić powodując roztopy. Dzięki temu poprawiłaby się wilgotność gleby, poziom wód gruntowych i stan wody w rzekach. Natomiast w tym roku tego zabrakło, gdyż zima była właściwie bezśnieżna i ekstremalnie ciepła

– podkreślił.

"Dodatkowo w Polsce już od dłuższego czasu mamy deficyt opadów. W wielu rejonach centralnej i południowo-zachodniej części kraju szacowany jest na około trzech miesięcy" – wskazał. "To tak, jakby przez trzy miesiące w ogóle nie padało" – zaznaczył.

Hydrolog przedstawił także prognozę długoterminową dotyczącą opadów. "Z sezonowej prognozy IMGW-PIB wynika, że do końca czerwca opadów będzie niewiele, a temperatura powietrza będzie powyżej normy dla tego okresu" - powiedział Walijewski.

Zobacz także

Warszawiacy będą musieli oszczędzać wodę

Warszawa przygotowuje się na suszę. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oświadczył we wtorek, że na razie nie ma żadnego zagrożenia związanego z dostawami wody, jednak - jak dodał - miasto będzie apelowało do warszawiaków o jej oszczędzanie.

Na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody. W tej chwili proszę się nie denerwować

– podkreślił włodarz.

Trzaskowski dodał jednak, że miasto będzie apelowało do mieszkańców stolicy, aby latem oszczędzali wodę. Jak mówił, ruszy kampania informacyjna na temat zaleceń związanych z suszą.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter