Zamknij

Radni Warszawy poprą Rondo im. Praw Kobiet? Trzaskowski jest za

17.02.2021 15:53

Prezydent Rafał Trzaskowski ma wyrazić poparcie dla ustanowienia Ronda Praw Kobiet w miejsce dzisiejszego Ronda Dmowskiego – ustalił portal naTemat.pl. Sprawą zajęła się Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego przy Radzie Miasta Warszawy.

Rondo Praw Kobiet w Warszawie? Rafał Trzaskowski jest za
fot. East News (2)

Rondo imienia Praw Kobiet już wkrótce będzie miało swój szyld w stolicy? Z informacji serwisu naTemat.pl wynika, że przychylny tej inicjatywie jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jedynym problemem jest fakt, iż chodzi o zmianę nazwy już istniejącego ronda Dmowskiego. To w tym miejscu rozpoczynały się stołeczne strajki kobiet, przeciwstawiające się drastycznemu ograniczeniu prawa aborcyjnego.

loader

Rondo im. Praw Kobiet w Warszawie? Pomysł popiera prezydent Rafał Trzaskowski

"W Warszawie jedynie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę, która upamiętnia dokonania kobiet. Warszawa, jako dynamiczne rozwijające się miasto europejskie, może być prekursorką dobrej praktyki symbolicznie honorując i upamiętniając walkę polskich kobiet o upodmiotowienie. Dlatego apelujemy o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet" – taką wiadomość wysłali inicjatorzy zmiany do radnych rady miasta.

O zmianie nazwy ronda, ulicy czy pomnika decyduje rada miasta – w przypadku Warszawy decydujący głos należałby więc do większości, którą stanowią radni Koalicji Obywatelskiej. Sceptyczna co do pomysłu, ze względu na "wrzutkę" i wywarcie nagłej presji na radzie, jest jedyna radna SLD w stolicy Monika Jaruzelska. Inaczej wygląda natomiast sprawa z ulicą im. Lecha Kaczyńskiego, do której zobowiązał się w kampanii prezydenckiej w 2020 roku Rafał Trzaskowski. Przy obecnej większości w radzie miasta, inicjatywa jest z góry skazana na niepowodzenie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/Natemat.pl