Zamknij

Zabił 16-latka nożem w szkole. Emil B. skazany na 25 lat więzienia

17.02.2021 14:26
Zabił 16-latka nożem w szkole. Emil B. skazany na 25 lat więzienia
fot. East News

Emil B., uczeń szkoły na warszawskim Wawrze, został w środę skazany przez Warszawski Sąd Okręgowy na 25 lat więzienia za zabójstwo w maju 2019 r. W jednej ze szkół zaatakował nożem 16-letniego Jakuba K. Choć miał w dniu tragedii 15 lat, odpowiadał przed sądem jak osoba dorosła.

Sąd skazał Emila B. za zabójstwo rok młodszego ucznia w jednej ze szkół na Wawrze. Nastolatek zadał ofierze kilka ciosów nożem. Sąd orzekł także zapłatę 150 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz rodziny ofiary.

Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił Emilowi B. dokonanie zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim. Z ustaleń śledztwa wynikało, że B. skrupulatnie przygotowywał się do popełnienia przestępstwa

Zabójstwo w szkole na Wawrze. Emil B. skazany na 25 lat więzienia

Emil B. opisywał w korespondencji telefonicznej przewidywane konsekwencje czynu, którymi miały być pobyt na izbie dziecka oraz w zakładzie poprawczym, a także w sposób planowy popełniał czyn. W chwili zabójstwa był pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Biegli ocenili jednak, że był poczytalny przy zadawaniu śmiertelnych ciosów nożem. Emil B. w trakcie czynności przed sądem rodzinnym, jak również przed prokuratorem, nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Uczeń usłyszał najsurowszy z możliwych wyroków, u osób niepełnoletnich nie orzeka się dożywotniego pozbawienia wolności.

RadioZET.pl/PAP