Zamknij

Waszczykowski spotkał się z szefem NATO i ministrami Rumunii oraz Turcji

Redakcja
25.08.2017 09:25
Waszczykowski spotkał się z szefem NATO i ministrami Rumunii oraz Turcji
fot. PAP

W piątek rano w gmachu MSZ rozpoczęło się spotkanie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji w Warszawie. Jednym z tematów rozmów ma być sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO przebywa w Polsce od czwartku na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W czwartek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe MSZ, rozmowy ze Stoltenbergiem dotyczyć będą m.in. wdrażania postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego i wschodnich granic Sojuszu.

Z informacji PAP ze źródeł w kwaterze głównej NATO w Brukseli wynika, że rozmowy prowadzone przez Stoltenberga w Polsce mają być skoncentrowane na działaniach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w skład której wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.

Od 1 kwietnia grupa bojowa stacjonuje w Bemowie Piskim i Orzyszu, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. Natowski batalion współdziała z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku i pozostaje "pod taktyczną kontrolą" polskiej brygady.

Niewykluczone, że podczas rozmów Stoltenberga w Polsce poruszony zostanie też temat Afganistanu po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek nową strategię USA wobec Azji Południowej, w tym właśnie tego kraju.

Po spotkaniu z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji szef NATO ma zaplanowane spotkanie z premier Beatą Szydło, w którym uczestniczyć mają również szef MSZ i minister obrony Antoni Macierewicz. Po rozmowach Stoltenberg i Szydło wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Sekretarz generalny Sojuszu ma też wraz z szefem MON odwiedzić żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

RadioZET.pl/pap/maal