Zamknij

Wielka wymiana dowodów osobistych. Resort cyfryzacji szykuje ułatwienia

Redakcja
09.02.2017 16:26

Ministerstwo Cyfryzacji szykuje się do wielkiej fali wymiany dowodów osobistych. Resort minister Anny Streżyńskiej chce, by Polacy jak najwięcej wniosków o nowy dowód złożyli przez internet, dlatego - jak dowiedziało się Radio ZET - poprawi działanie strony internetowej obywatel.gov.pl.

Urząd Miasta Warszawa
fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER

W tym roku nowy dowód wyrobi sobie aż osiem milionów obywateli. Pięciu milionom Polaków kończy się ważność dokumentu z 2007 roku, kiedy to musieliśmy pozbywać się starych książeczkowych dokumentów i zastąpić je plastikowymi. Pozostałe trzy miliony wniosków złożą nowi pełnoletni obywatele i ci, którzy dokument np. zgubili.

 

- Żeby jak najwięcej osób sprawnie załatwiło to przez internet, trzeba poprawić działanie strony obywatel.gov.pl - mówi Karol Manys z ministerstwa cyfryzacji.

Co ogląda w nocy Jarosław Kaczyński? Rozwiąż QUIZ - najciekawsze pytania z pierwszego odcinka "Milionerów"

Do złożenia wniosku przez internet potrzebny jest profil zaufany, czyli podpis elektroniczny do kontaktowania się z urzędami na terenie całego kraju. Profil zaufany można już potwierdzać przez bankowość elektroniczną lub na poczcie.

RadioZET.pl/DG