Zamknij

Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. To reakcja na śmierć polskich górników

Redakcja
21.12.2018 11:00
Wybuch w kopalni w Karwinie. Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową
fot. KASIA ZAREMBA/East News

Po wypadku w kopalni w czeskim Karwinie prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Powodem był wybuch metanu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

„W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej” – napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Zobacz także

Ostatni raz żałoba narodowa została wprowadzona w Polsce 3 listopada 2013 roku po śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po 1989 roku.

Zobacz także

Wypadek w kopalni

W czwartek w kopalni w Karwinie w Śląsku Czeskim zapalił się metan, pracowało tam wtedy 23 górników.

Jak podały w piątek rano władze kopalni, zginęło 13 górników. Premier Mateusz Morawiecki, który w piątek rano przyjechał do Karwiny, poinformował, że 12 z nich miało polskie obywatelstwo, jeden z nich od 20 lat mieszkał w Czechach. Trzynasty z górników, którzy zginęli, był obywatelem czeskim.

Zobacz także

Na miejscu tragedii jest już premier Mateusz Morawiecki. Spotkał się z przedstawicielami zarządu kopalni oraz z rannymi, przebywającymi w szpitalu górnikami. Zapewnił również, że pomimo przerwania akcji ratunkowej, poszkodowani i rodziny mogą liczyć na pomoc państwa.

„Sytuacja w kopalni w Karwinie w Czechach jest nadal dramatyczna. Polskie służby pozostają na miejscu i są gotowe do wsparcia wszelkich działań czeskich ratowników. Rodziny górników i poszkodowani górnicy mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony państwa” – napisał na Twitterze.

RadioZET.pl/PTD