Zamknij

Zakopane. Syn b. burmistrza musi wyburzyć dom. „Samowola budowlana”

24.05.2019 12:36
Zakopane. Syn b. burmistrza musi wyburzyć dom. „Samowola budowlana”
fot. ADRIAN GLADECKI/REPORTER

Syn Janusza Majchra, byłego burmistrza Zakopanego, musi wyburzyć nielegalnie postawiony dom – informuje PAP. Grzegorz Majcher rozpoczął budowę na wzgórzu Antałówka, z którego rozchodzi się widok na stolicę polskich Tatr.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawa ciągnie się przed urzędami od końca 2011 roku. Pod koniec tamtego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał budowę Majchra za samowolę. Nakazał też rozbiórkę domu. Mężczyzna nie zgodził się z orzeczeniem.

Sprawy ciągnęły się latami w instytucjach nadzoru budowlanego i przed sądami. Dziś zapadło ostateczne orzeczenie. Decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję o rozbiórce. Inwestor nie ma już możliwości dalszego odwoływania się, w związku z tym przystąpił dobrowolnie do wykonania nakazu zawartego w decyzji.

Jan Kęsek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Zakopanem

Budowa domu na wzgórzu rozpoczęła się, gdy ojciec Grzegorza Majchera sprawował urząd burmistrza Zakopanego. Inwestycja okazała się nielegalna z uwagi na obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej stał tam drewniany góralski dom, który spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Powstanie betonowej konstrukcji domu wywołało sprzeciw wielu mieszkańców Zakopanego. Po ich interwencji na miejsce przyjeżdżały nawet służby policji.

Zobacz także

W 2014 r. Sąd Rejonowy w Zakopanem ukarał syna byłego burmistrza Zakopanego grzywną w kwocie 10 tys. zł. Sędziowie potwierdzili, że konstrukcja jest samowolą budowlaną.

RadioZET.pl/PAP