Zamknij

CNN: Cień antysemityzmu unosi się nad Europą. Przepytano również Polaków

Redakcja
27.11.2018 17:57
Ankieta CNN o antysemityzmie w Europie. Przepytano również Polaków
fot. peter89ba/Pixabay (ilustracyjne)

Antysemityzm w Europie staje się coraz groźniejszym zjawiskiem – alarmuje telewizja CNN. Stacja zleciła przeprowadzenie ankiety na temat relacji z Żydami oraz Holokaustu w siedmiu krajach starego kontynentu, w tym w Polsce. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Badanie przeprowadzone przez CNN i agencję badawczą ComRes wykonano na ponad 7 tys. respondentów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Węgier, Polsce i Szwecji.

Cztery na dziesięciu przepytanych Polaków i Węgrów uważa, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w biznesie i sektorze finansowym. Co piąty ankietowany twierdzi, że Żydzi zbyt mocno oddziałują na media i politykę – w Polsce i na Węgrzech wskazało na to jedna czwarta badanych.

Zobacz także

Natomiast jedna trzecia ankietowanych ma niewielką lub zerową wiedzę na temat Holokaustu, a co 20. respondent nigdy o nim nie słyszał.

Autorzy badania wskazują na szczególnie niską wiedzę młodych Niemców na temat Holokaustu. 40 procent z nich ma niewielką lub zerową wiedzą o Holokauście, a aż 20 procent młodych Francuzów nigdy o nim nie słyszało. 

Sondaż pokazał również negatywny stosunek mieszkańców siedmiu europejskich krajów do Izraela.

Większość Europejczyków – 54 procent – uważa, że Izrael ma prawo istnieć jako państwo żydowskie. W Polsce ten współczynnik wyniósł dwie trzecie badanych.

Co trzeci respondent twierdzi, że krytyka Izraela jest umotywowana przez antysemityzm, a jedynie jedna piąta ankietowanych nie zgadza się z tym stwierdzeniem. 

Jednocześnie wielu ankietowanych twierdzi, że antysemityzm stanowi coraz większy problem w Europie. Zdaniem 40 procent ankietowanych Żydzi są narażeni na przemoc na tle rasowym w ich krajach, a według połowy wypowiadających się poszczególne państwa powinny bardziej zaangażować się w działania na rzecz walki z antysemityzmem.

Wiele osób biorących udział w ankiecie błędnie oceniło liczbę Żydów na świecie – co siódmy badany określił, że Żydzi stanowią ponad 20 procent populacji. Jedynie 7 procent respondentów wskazało prawidłowo, że jest to mniej niż 1 procent.

Zobacz także

– Wyniki raportu są szokujące i pokazują nie tylko głęboko zakorzenione uprzedzenia wobec Żydów, ale również to, jak bardzo są one rozpowszechnione – powiedziała Clarissa Ward, szefowa zagranicznych korespondentów CNN, która pracowała nad raportem.

Dodała, że „brak wiedzy na temat Holokaustu jest szczególnie zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, że dziesiątki tysięcy ocalałych Zagładę wciąż żyje, a II wojna światowa zakończyła się zaledwie 75 lat temu”.

Natomiast zdaniem Piotra Cywińskiego, dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau, wyniki ankiety potwierdzają potrzebę poszerzenia wiedzy o Zagładzie.

– Problem Holokaustu wraz ze współczesnymi wyzwaniami powinien być omawiany na zajęciach z etyki, religii, nauk politycznych, wiedzy o społeczeństwie czy tych związanych z mediami – wyjaśnił.

Badanie przeprowadzono w dniach 7 – 20 września na grupie 7092 dorosłych respondentów z siedmiu europejskich krajów (Wielka Brytania – 1010 osób, Francja – 1006, Niemcy – 1012, Polska – 1020, Węgry – 1019, Szwecja – 1018 i Austria – 1007). Ankietowani zostali starannie dobrani ze względu na wiek, płeć i region zamieszkania, tak aby stanowili reprezentatywną grupę dla danego kraju.

Badanie zostało przeprowadzone po strzelaninie w synagodze w Pittsburghu w Pensylwanii z 27 października tego roku, w wyniku której zginęło 11 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/PTD