Zamknij

Białoruś oskarża Polskę. "To zemsta za sankcje"

PAP
22.06.2022 23:48

Białoruski reżim kontynuuje operację dezinformacyjną przeciwko Polsce - ocenił w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że Mińsk w oparciu o działania "białoruskiego komitetu śledczego" prowadzi operację dyskredytacji Polski.

Alaksandr Łukaszenka
fot. BelTA/Associated Press/East News

Stanisław Żaryn w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił uwagę na działania białoruskiego reżimu, które są wymierzone w Polskę. "Białoruski reżim kontynuuje operację dezinformacyjną przeciwko Polsce. W oparciu o działania »białoruskiego komitetu śledczego« Mińsk prowadzi operację dyskredytacji RP" - ocenił Żaryn. Dodał, że obecne działania skupiają się na Iraku.

Żaryn: białoruski reżim kontynuuje operację dezinformacyjną przeciw Polsce

"»Białoruski komitet śledczy« zorganizował spotkanie z delegacją Republiki Iraku, w czasie którego oskarżał Polskę o rzekome zbrodnie na Irakijczykach" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że Polska została oskarżona o śmierć, tortury oraz nielegalne działania wobec ponad 130 Irakijczyków.

Zaznaczył, że zarówno w propagandowych mediach Białorusi i Rosji, jak i wpływowych mediach irackich pojawiają się teksty na temat "ustaleń" białoruskiego komitetu. "Mińsk kolportuje cyniczne kłamstwa, które oczerniają Polskę i manipulują obrazem wydarzeń z 2021 roku" - wskazał Żaryn.

Stanisław Żaryn w serii wpisów na Twitterze podkreślił, że to Alaksandr Łukaszenka stworzył nielegalny szlak migracyjny, którego celem - w opinii rzecznika - była destabilizacja sytuacji w Unii Europejskiej. "Wciągnął migrantów w pułapkę, zarabiając na tym procederze krocie. Teraz próbuje zrzucić winę na Polskę" - podkreślił Żaryn.

"Oczernianie Polski to celowe działania Mińska, które jest częścią zemsty za nałożone na białoruski reżim sankcje oraz za pomoc udzielaną białoruskiej opozycji" - spuentował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

RadioZET.pl/PAP - Paweł Auguff