Zamknij

Białoruś rozpoczyna manewry wojskowe. Na poligonie m.in. jednostki bojowe

09.08.2022 13:26

Na Białorusi rozpoczynają się manewry lotnictwa i sił obrony powietrznej, które potrwają do czwartku. Kolejna faza ćwiczeń odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia w Rosji – poinformowała agencja Reutera, powołując się na informacje białoruskiego resortu obrony.

Alaksandr Łukaszenka
fot. BelTA/Associated Press/East News

W manewrach o charakterze operacyjno-taktycznym wezmą też udział białoruskie siły radiotechniczne oraz jednostki bojowe Akademii Wojskowej Republiki Białoruś.

Drugi etap ćwiczeń zaplanowano na poligonie Aszułuk w obwodzie astrachańskim w południowo-zachodniej części Rosji – powiadomiło ministerstwo w Mińsku. Resort nie potwierdził, czy w ćwiczeniach organizowanych na Białorusi będą uczestniczyły także rosyjskie wojska.

Białoruś wspiera działania militarne Rosji

Chociaż białoruska armia nie wsparła sił Kremla w inwazji na Ukrainę, Alaksandr Łukaszenka udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie wojska dokonywały też stamtąd ostrzałów w kierunku ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie, by uzupełnić swoje braki osobowe, "zutylizować" białoruską armię i wchłonąć Białoruś – ocenił 13 lipca Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy. Pięć dni później szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zadeklarował, że jeśli wojska Białorusi zdecydują się dołączyć do agresora, Kijów zerwie stosunki dyplomatyczne z Mińskiem. 

Rosja wystrzeliła na orbitę irańskiego satelitę
4 Zobacz galerię
fot. Roskosmos/Associated Press/East News

RadioZET.pl/PAP