Zamknij

„Żółte kamizelki” znów na ulicach. Szokujący bilans po trzech miesiącach protestów

Redakcja
16.02.2019 21:29
„Żółte kamizelki” znów na ulicach. Szokujący bilans po trzech miesiącach protestów
fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

W sobotę odbyły się We Francji kolejne marsze "żółtych kamizelek". Według francuskiego MSW w Paryżu manifestowało ok. 3 tysiące osób. W całej Francji mogło ich być ponad 10 tysięcy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę mija trzecia miesięcznica protestów, a "żółte kamizelki" będą manifestować w Paryżu przez cały weekend. W sobotę w stolicy Francji marsz odbył się bez żadnych poważnych incydentów, nie obyło się jednak bez obraźliwych haseł i gestów. Tłum zaczepiał eskortujących pochód policjantów i skandował "Wszyscy nienawidzą policji!". Wykrzykiwał też obraźliwe słowa pod adresem ministra spraw wewnętrznych Christophe'a Castanera.

Francuzi mają już dość „żółtych kamizelek”?

W sobotę całej Francji według MSW protestowało ok. 10,2 tys. osób, ale przedstawiciele ruchu uważają, że było ich 15 tys. Dla porównania, pierwsza manifestacja, połączona z blokowaniem ulic i skrzyżowań, zgromadziła w całej Francji 282 tys. uczestników.

Zobacz także

Wygląda na to, że większość Francuzów jest już zmęczona ciągłymi protestami. Jak się okazuje, po trzech miesiącach manifestacji ruch „żółtych kamizelek” traci poparcie, bo 56 proc. Francuzów chce, by zawiesił protesty. Tak wynika z opublikowanego w środę sondażu.

Rząd od kilku tygodni prowadzi zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne, mające skłonić Francuzów do dialogu i zneutralizować buntownicze nastroje. Jednak część ruchu "żółtych kamizelek" uważa kroki podjęte przez rząd za działania fasadowe i - jak pisze AFP - część społecznej debaty jest dialogiem głuchych.

Bilans po trzech miesiącach protestów

W czwartek Castaner poinformował, że przez trzy miesiące protestów przesłuchano 8,4 tys. "żółtych kamizelek", a 7,5 tys. aresztowano. Od początku działalności "żółtych kamizelek" zapadło prawie 1 800 wyroków skazujących, a blisko 1,5 tys. spraw wciąż oczekuje na rozprawę.

Zobacz także

AFP przypomina, że od rozpoczęcia 17 listopada akcji przez "żółte kamizelki" zginęło 11 osób, co najmniej 1,7 tys. demonstrantów zostało rannych, a prawie 1,3 tys. policjantów, żandarmów i strażaków doznało obrażeń.

RadioZET.pl/PAP/MK