Zamknij

Kreml grozi Finlandii. "Rosja będzie zmuszona podjąć wojskowe kroki odwetowe"

12.05.2022 14:33
Siergiej Ławrow
fot. Russian Foreign Ministry Press Service/Associated Press/East New/Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow

Rosja będzie zmuszona odpowiedzieć krokami odwetowymi o charakterze wojskowym i innym, jeśli Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w NATO - czytamy w czwartkowym oświadczeniu rosyjskiego MSZ, które cytuje Sky News.

Premierka Sanna Marin i prezydent Sauli Niinistö we wspólnym oświadczeniu opowiedzieli się w czwartek za niezwłocznym przystąpieniem Finlandii do NATO. “Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny” - czytamy. 

Decyzja fińskich władz nie spodobała się Kremlowi. “Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju” - stwierdziło rosyjskie MSZ.

Rosja grozi Finlandii po oświadczeniu władz tego kraju o chęci wstąpienia do NATO

“Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego” - ostrzegł rosyjski resort spraw zagranicznych. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił, że wejście Finlandii do NATO będzie zagrażać Rosji.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

W środę Wielka Brytania na wypadek ataku Rosji udzieliła gwarancji bezpieczeństwa Finlandii oraz Szwecji, która również zamierza wstąpić do NATO. Na poniedziałek zwołano nadzwyczajne posiedzenie fińskiego parlamentu, który ma podjąć decyzję ws. złożenia wniosku o wstąpienie do NATO.

- Dołączenie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego byłoby historycznym wydarzeniem - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby w czwartkowej wypowiedzi dla amerykańskiej stacji MSNBC, komentując zapowiedź fińskiego prezydenta i premier, że kraj bezzwłocznie złoży wniosek o przystąpienie do NATO. 

Kirby dodał, że integracja kraju w sojuszu wojskowym nie byłaby trudna. Podobnie wypowiedział się wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który zapewnił, że proces akcesyjny Finlandii przebiegłby "szybko i gładko".

RadioZET.pl/Sky News/PAP

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C