Zamknij

Luksemburg pierwszym państwem z darmową komunikacją publiczną

Redakcja
06.12.2018 16:33
Luksemburg. Władze zapowiedziały wprowadzenie darmowej komunikacji publicznej
fot. 12019/Pixabay (ilustracyjne)

Władze Luksemburga ogłosiły, że latem przyszłego roku zostaną zniesione opłaty na komunikację publiczną. To będzie pierwszy kraj na świecie, którego obywatele nie będą musieli płacić za podróż koleją czy autobusami miejskimi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał brytyjski dziennik „The Guardian”, opłaty za przejazd pociągami, tramwajami i autobusami miejskimi na terenie całego Luksemburga zostaną zniesione latem przyszłego roku.

To realizacja jednej z obietnic wyborczych rządu koalicyjnego Xaviera Bettela, który w środę został zaprzysiężony na kolejną kadencję.

Partia Demokratyczna, która wygrała ostatnie wybory parlamentarne w tym kraju, tworzy koalicję wraz z lewicową Luksemburską Socjalistyczną Partią Robotniczą oraz Zielonymi. W kampanii wyborczej jej politycy kładli nacisk przede wszystkim na kwestie związane z ochroną środowiska.

Zobacz także

Jak zaznaczył „The Guardian”, stolica państwa – miasto Luksemburg – należy do najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Oficjalnie mieszka w nim 110 tys. osób, ale cztery razy więcej każdego dnia dojeżdża do niego do pracy z pobliskich miejscowości.

Ostatnie badania pokazały, że w 2016 roku jeden kierowca w mieście Luksemburg spędził średnio aż 33 godziny w korku.

Dla porównania – do ponad 600 tys. mieszkańców całego państwa dołącza również około 200 tys. przyjezdnych z Francji, Niemiec i Belgii, którzy dojeżdżają do pracy w Luksemburgu. Tymczasem Wielkie Księstwo jest tylko pięć razy większe od powierzchni Warszawy. 

Zobacz także

Władze Luksemburga już w poprzednich latach wprowadzały więcej ułatwień w transporcie dla swoich obywateli. Dla przykładu trzy lata temu wszystkie osoby do 20. roku życia otrzymały możliwość bezpłatnych przewozów. 

Nowo zaprzysiężony rząd Luksemburga ma więcej kontrowersyjnych pomysłów – koalicja premiera Bettela zapowiedziała legalizację konopi indyjskich i wprowadzenie do kalendarza dwóch nowych świąt państwowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/The Guardian/PTD

C