Zamknij

Ponad 1000 koali zginęło w pożarach buszu. Populacja zagrożona wyginięciem

25.11.2019 21:45
Misie koala
fot. SAEED KHAN /AFP/ East News

Trwające pożary buszu w Australii pozbawiły życia tysiące zwierząt. Zagrożone "funkcjonalnym wyginięciem" są misie koala. Ogień zniszczył do tej pory 80 proc. ich siedlisk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od kilku tygodni Australia zmaga się z gigantycznymi pożarami buszu. Najnowsze dane wskazują, że żywioł pochłonął już milion hektarów pól i zarośli, a ogień strawił ok. 300 domów.

Ogień stanowi także śmiertelne zagrożenie dla kompletnie bezbronnych misiów koala. Do sieci trafia coraz więcej przerażających nagrań i zdjęć ukazujących dramat tych zwierząt.

Zobacz także

Koala są całkowicie bezbronne wobec szalejących pożarów. Gdy tylko widzą rozprzestrzeniający się ogień, chowają się na drzewach. W ten sposób same uniemożliwiają sobie ucieczkę.

EN_01400833_0635
fot. SAEED KHAN/AFP/East News

Według najnowszych szacunków, w trwających pożarach buszu w Australii zginęło już ponad 1000 misiów koala, a 80 proc. ich siedlisk zostało doszczętnie zniszczonych. Oznacza to, że gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. 

koala
fot. Forbes

Funkcjonalne wyginięcie oznacza, że osobniki danej populacji nie są już zdolne do dalszej reprodukcji. Populacja staje się coraz mniej istotna w całym ekosystemie i jest coraz bardziej podatna na rozmaite choroby.

Wylesianie oznacza dla koali głód. Ich głównym źródłem pożywienia są drzewa eukaliptusowe. Drzewa i krzewy odrosną za co najmniej kilka miesięcy. Dla zwierząt, które zjadają dziennie nawet 1 kg liści eukaliptusowych, oznacza to katastrofę.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Iman, ostatni nosorożec sumatrzański w Malezji

Aby populacja koali przetrwała niezbędna jest teraz pomoc ludzi. Organizacja Rescue Collective apeluje o przekazywanie darowizn. Zebrane środki zostaną przekazane na odbudowanie przyrody w obszarach dotkniętych pożarami.

RadioZET.pl / Forbes/ Metro.co.uk