Zamknij

Oscary 2019. Cała gala w telewizji. Akademia ugięła się pod naciskiem filmowców

Redakcja
16.02.2019 10:37
Oscary 2019. Cała gala w telewizji. Akademia ugięła się pod naciskiem filmowców
fot. MidoSemsem/Shutterstock

Amerykańska Akademia Filmowa zgodziła się, by transmitować całą galę wręczenia Oscarów, w tym także ogłoszenie zwycięzców w kategoriach zdjęcia, montaż, makijaż i stylizacja włosów oraz dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Decyzję podjęła po protestach środowiska filmowego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że wycofuje się ze swojej kontrowersyjnej decyzji o wręczeniu Oscarów w kilku kategoriach podczas przerwy reklamowej  (i późniejszej retransmisji). W czasie reklam ogłoszony miał być m.in. zwycięzca w kategorii zdjęcia, w której nominowany jest polski operator Łukasz Żal, autor zdjęć do „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: „Zimna wojna” z trzema nominacjami do Oscara

Ostatecznie telewizja ABC ma transmitować ‘na żywo’ całą galę.

Decyzja zapadła po licznych protestach filmowców i po spotkaniu prezesa Akademii Johna Baileya z grupą wybitnych operatorów, którzy wcześniej wspólnie wystosowali petycję w tej sprawie. Zaznaczali w niej, że to „obraza dla osób, które poświęciły swoje życie” dla pracy w przemyśle filmowym. Wśród osób, które podpisały się pod petycją było kilkadziesiąt osób – aktorzy, reżyserzy, operatorzy - m.in. Christopher Nolan, Brad Pitt czy Martin Scorsese.

Publiczną petycję wystosowali też internauci. Zebrali ponad 14 tysięcy podpisów.

Gala wręczenia Oscarów już w przyszłą niedzielę,  24 lutego.

RadioZET.pl/indiewire.com/JŚ