Zamknij

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Pałac Buckingham ogłosił oficjalną datę

10.09.2022 18:14

Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września i będzie miał charakter państwowy - ogłosił Pałac Buckingham.

pogrzeb królowej Elżbiety data
fot. FRANK AUGSTEIN /AFP /East News

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Później trumna z ciałem królowej zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

W poniedziałek 12 września król Karol III wraz z żoną Camillą udadzą się do Edynburga, by dołączyć do konduktu z Holyroodhouse do Katedry św. Idziego. Kondukt wyruszy o godz 14.35 (godz. 15.35 w Polsce), a król i niektórzy członkowie rodziny królewskiej będą podążać za trumną pieszo. O godz. 14.55 trumna (godz. 15.55 w Polsce), na której znajdować się będzie korona Szkocji, zostanie wniesiona do katedry. Tam ludzie będą mogli przyjść i oddać hołd królowej. Tego wieczoru o godz. 19.20 (godz. 20.20 w Polsce) król i inni członkowie rodziny królewskiej będą przy niej czuwać.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Podano oficjalną datę i harmonogram

We wtorek 13 września o godz. 17 (godz. 18 w Polsce) karawan zabierze trumnę na lotnisko w Edynburgu, gdzie dojedzie godzinę później. Stamtąd trumna zostanie przewieziona samolotem do bazy RAF Northolt w Londynie. Po drodze trumnie będzie towarzyszyła córka królowej, księżniczka Anna. Z bazy lotniczej karawan zabierze trumnę do Pałacu Buckingham, gdzie zostanie ona umieszczona na środku sali balowej, aby umożliwić członkom rodziny królewskiej na złożenie hołdu.

Następnego dnia, w środę 14 września, na trumnie zostanie umieszczona imperialna korona państwowa i wieniec z kwiatów. O godz. 14.22 (godz. 15.22 w Polsce) zostanie przewieziona powozem z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, a za nią będą szli król i inni członkowie rodziny królewskiej i personel pałacu. O godz. 15.00 (godz. 16 w Polsce) trumna dotrze do Pałacu Westminsterskiego, gdzie arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Trumna pozostanie tam przez pełne cztery dni, podczas których ludzie będą mogli przejść obok niej, by oddać hołd. Szczegóły tego zostaną podane w niedługim czasie.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się o godz. 11 (godz. 12 w Polsce) w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim, po czym trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego. Szczegóły dotyczące tego, kto weźmie udział w pogrzebie, jak również porządek nabożeństwa, spodziewane są w przyszłym tygodniu.

Wcześniej poinformowano, że dzień pogrzebu będzie wolny od pracy. Elżbieta II zmarła w czwartek po południu na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat.

RadioZET.pl/ Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)