Zamknij

Angela Merkel: Koronawirusem zakazi się ok. 60-70 procent ludzi

11.03.2020 16:25
Angela Merkel
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Większość ludzi zakazi się koronawirusem, naszym celem jest spowolnienie jego rozprzestrzeniania się – powiedziała dziś kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w sprawie epidemii. Przybiera ona coraz większe rozmiary – do wczoraj koronawirusem zaraziło się w Niemczech blisko 1300 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Angela Merkel przekonuje, że w dzisiejszej sytuacji zagrożenie koronawirusem może dotknąć każdego z nas.

Zobacz także

Jeżeli ten wirus jest wokół nas, a ludzie nie mają odporności i nie istnieją żadne (leczące go, przyp.) terapie, wówczas od 60 do 70 proc. populacji będzie zakażona

- ostrzegała kanclerz Niemiec

I dodała, że w tym momencie należy skupić się przede wszystkim na spowolnieniu rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Niemcy mają też inny problem, jakim jest przeciążający się system opieki zdrowotnej.

Chodzi o zyskanie czasu. Wierzę, że pakt stabilności i wzrostu jest wystarczająco elastyczny, by poradzić sobie z wyjątkowymi sytuacjami

- oświadczyła Merkel.

Na zagrożenie reagują też władze Unii Europejskiej. Przywódcy państw UE uzgodnili wczoraj zakres współpracy w przeciwdziałaniu epidemii Covid-19. Komisja Europejska zapowiedziała stworzenie specjalnego funduszu (25 mld euro), który ma złagodzić wpływ koronawirusa na unijną gospodarkę.

Zobacz także

Niemiecka liderka odmówiła natomiast propozycji ustanowienia limitu wydatków na zwalczanie epidemii i jej skutków. Wsparcie z Niemiec płynie też do Włoch, najmocniej dotkniętych w Europie nowym wirusem (ponad 630 ofiar według stanu na wtorek, 10 marca, przyp.).

Nie jesteśmy obojętni, kiedy widzimy, co się dzieje we Włoszech. Ale to nie tak, że nasz własny system opieki zdrowotnej nie jest obecnie obciążony. Wszyscy jesteśmy w stresującej sytuacji, ale jesteśmy związani przyjaźnią i będziemy postępować jak przyjaciele

- dodała Merkel, mówiąc o wsparciu dla Włoch.

Niemiecki minister zdrowia: Kryzys z koronawirusem potrwa do końca roku 

Do wczoraj w Niemczech zakażonych koronawirusem było 1296 osób, z czego najwięcej (484) w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie znajduje się tamtejsze ognisko wirusa. Dziś zmarła w Niemczech trzecia osoba zakażona koronawirusem.

Dziś niemiecki minister zdrowia Jens Spahn komentował, że potrzeba około roku, by zakończył się kryzys związany z koronawirusem w Niemczech.

- Mówimy tu o miesiącach, być może do końca roku - oświadczył w Bundestagu Spahn.

RadioZET.pl/PAP

Spahn