Zamknij

Pożar w Czarnobylu. Płonie 20 hektarów lasu w zamkniętej strefie

04.04.2020 18:49
Pożar w Czarnobylu
fot. ФОТО ДСНС

Płonie 20 hektarów lasu w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu na północy Ukrainy - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Akcję gaśniczą utrudnia zwiększone promieniowanie. Władze zapewniają, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Las wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu płonie w pobliżu miejscowości Wołodymyriwka w obwodzie kijowskim. Zgłoszenie w sprawie zdarzenia wpłynęło do służb w sobotę po godzinie 13 czasu lokalnego (12 w Polsce).

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zaznaczyła, że gaszenie ognia utrudnia to, że na niektórych odcinkach jest podwyższone tło promieniowania.

Do walki z pożarem skierowano dwa samoloty gaśnicze An-32P i śmigłowiec Mi-8 - przekazały służby, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Zmobilizowano ponad 90 strażaków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Inżynier jądrowy chwali serial „Czarnobyl”. „Konstrukcja reaktora łamała przepisy”

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu 

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP