Zamknij

Szkocja chce opuścić Wielką Brytanię. Będzie kolejne referendum?

Redakcja
13.03.2017 15:11
Nicola Sturgeon
fot. Wikimedia.Commons

Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała, że planuje, aby drugie referendum ws. niepodległości Szkocji odbyło się jesienią 2018 roku lub wiosną 2019 roku. Projekt ustawy w tej sprawie trafi do szkockiego parlamentu w przyszłym tygodniu. Zdaniem rządu w Londynie, drugie referendum podzieliłoby społeczeństwo i zaszkodziło stabilności gospodarczej kraju.

Podczas niespodziewanego wystąpienia w rezydencji Bute House Sturgeon powiedziała, że do głosowania powinno dojść po tym, jak wstępnie ustalone będą główne warunki porozumienia dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale przed jego ratyfikacją przez pozostałe państwa członkowskie, co pozwoli na zaplanowanie odpowiednich działań zabezpieczających przyszłość niepodległej Szkocji.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Sturgeon: Nie chcemy być ignorowani

- Od czerwca ubiegłego roku działałam na rzecz porozumienia z Wielką Brytanią, przyjmując, że będziemy musieli opuścić Unię Europejską. Brytyjski rząd nie ruszył się jednak ani o cal w stronę kompromisu - powiedziała Sturgeon. Jak zaznaczyła, "język partnerstwa (pomiędzy Szkocją a Wielką Brytanią) kompletnie zniknął". - Jeśli Szkocja może być zignorowana w takich sprawach jak ta, możemy zostać zignorowani w każdym innym temacie"- oceniła.

- Szkocja stoi dzisiaj na niezwykle istotnym rozdrożu. Chciałabym, żebyśmy nie znaleźli się w tym miejscu, ale jesteśmy, a stawka jest ogromna - tłumaczyła pierwsza minister. Sturgeon podkreśliła, że jej zdaniem Szkocja "zasługuje na to, aby zdecydować o swojej przyszłości w uczciwy, wolny i demokratyczny sposób".

- Chodzi o możliwość podjęcia świadomej decyzji. Gdybym wykluczyła drugie referendum, musiałabym zdecydować, że Szkocja pójdzie drogą "twardego Brexitu", niezależnie od konsekwencji. To nie powinna być decyzja jednego polityka - dodała, zapowiadając, że "podejmie kroki, aby Szkoci mieli wybór pomiędzy <twardym Brexitem> a niepodległością".

Ostra reakcja Londynu

W reakcji na te zapowiedzi rzeczniczka rządu Theresy May oceniła, że drugie referendum ws. niepodległości Szkocji "dzieliłoby ludzi" i "spowodowałoby ogromną niepewność gospodarczą w najgorszym możliwym momencie". Zapytana przez dziennikarzy, nie wykluczyła jednak ewentualnej przyszłej zgody na przeprowadzenie drugiego głosowania.

- Niewiele ponad dwa lata temu Szkoci zdecydowanie zagłosowali w referendum - określonym jako "jedno takie wydarzenie na pokolenie" - za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Jasno widać, że większość nie chce też drugiego referendum - podkreśliła Helen Bower.

Jak zaznaczyła, "brytyjski rząd będzie negocjował porozumienie z Unią Europejską, biorąc pod uwagę interes wszystkich narodów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii". - Pracowaliśmy bardzo blisko z lokalnymi administracjami - słuchając ich propozycji i uznając wiele obszarów, gdzie możemy się porozumieć, takich jak prawa pracownicze, status obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii oraz kwestie dotyczące zagrożeń związanych z przestępczością i terroryzmem - dodał.

Co się wydarzy?

Wniosek o referendum będzie oparty na zapisach ustawy o ustroju Szkocji (Scotland Act). Procedura musi zostać rozpoczęta przez lokalny szkocki parlament w Holyrood, w którym Szkocka Partia Narodowa i Szkocka Partia Zielonych mają razem większość, a następnie poparta przez obie izby parlamentu w Westminsterze, który z prawnego punktu widzenia miałby jednak prawo weta.

Jeszcze w trakcie przemówienia Sturgeon uruchomiono stronę internetową www.ref.scot, która zbiera poparcie dla drugiego referendum w mediach społecznościowych oraz zawiera podstawowe informacje o planowanym drugim głosowaniu.

Według najnowszych sondaży poparcie dla niepodległości waha się na poziomie 48-50 procent. Podczas pierwszego referendum niepodległościowego w 2014 roku 55 proc. wyborców zagłosowało za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, a 45 proc. wybrało niepodległość.

RadioZET.pl/PAP/MP