Zamknij

On będzie następcą Putina? Wymowne gesty na placu Czerwonym

12.05.2022 12:35
On będzie następcą Putina?
fot. screen Igor Shushko Twitter

Gdy cały świat kieruje oczy na Władimira Putina, w Rosji huczy od gestów, które w Dniu Zwycięstwa wykonał w stronę jednego z zaufanych współpracowników. Czy Kreml szykuje się na zmianę władzy po wskazaniu następcy Putina?

Władimir Putin doglądał defilady wojsk Rosji w Dniu Zwycięstwa. 9 maja, jak co roku, oczy świata zwrócone były na plac Czerwony, na którym upamiętniano zwycięstwo na nazistowskimi Niemcami.

Prezydent Rosji nie zaskoczył obserwatorów swoim przemówieniem, ale zwrócił uwagę ekspertów w kilku gestach. Jednym z nich była zaskakująco długa rozmowa z młodym mężczyzną.

On będzie następcą Putina? Znamienny gest prezydenta Rosji

Igor Szuszko, który ujawniał w przeszłości tajne materiały FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa), poznał człowieka, który wzbudził u Putina szczególnie duże zaufanie. To 36-letni Dmitrij Kowaliow, szef jednego z departamentów w prezydenckiej administracji.

Jego zdaniem w Rosji krążą plotki, że osoba numer jeden na Kremlu wybrała go na swojego następcę, a niewiadomą pozostają jedynie realia przekazania władzy.

Lista potencjalnych przyszłych rządzących Kremlem nie kończy się jednak na Kowaliowie. Amerykański "The Wall Street Journal" oraz agencja Unian uważają, że następcą 69-letniego Putina ma być starszy o rok Mikołaj Patruszew, były szef FSB, wieloletni agent KGB (poprzedniczka FSB), pozostający w kręgu najbliższych zaufanych prezydenta.

Pogłoski o tym, kto może zastąpić Władimira Putina, pojawiają się wraz ze wzmożonymi doniesieniami o pogarszającym się stanie zdrowia przywódcy Rosji. W Dniu Zwycięstwa Putin obserwował wojskową paradę na Placu Czerwonym, zakrywając nogi kocem. Miałoby to ukryć ich drżenie, wywołane domniemaną chorobą.

RadioZET.pl/Igor Shushko Twitter/WSJ

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C