Zamknij

"Tornado komarów" przysłoniło niebo. Co jest powodem tego zjawiska?

20.07.2021 19:24
"Tornado komarów" na Kamczatce
fot. Twitter/@siberian_times (screenshot)

"Tornado komarów" zostało zaobserwowane na Półwyspie Kamczackim. Zdjęcia zrobione przez mieszkańców pokazują wysokie roje owadów, które według naukowców w ten sposób wykonują rytuał godowy.

Komary w niezliczonej liczbie pojawiły się w miejscowości Ust´-Kamczatsk, która leży na bagnistych brzegach rzeki Kamczatka. Zdaniem mieszkańców owady, które piją krew swoich ofiar, są tak agresywne, że potrafią zaatakować nawet podczas ulewy. 

Nagrania i zdjęcia udostępnione przez serwis The Siberian Times pokazują "tornada komarów", które są tak gęste, że zasłaniają niebo. - Wydawało się, że te roje wznoszą się ku chmurom - mówił Aleksiej Ponomariow, mieszkaniec Kamczatki i autor zdjęć rzadkiego zjawiska. Dodał, że owady grupują się w wysokie kolumny, po chwili się rozpraszają i po kilku sekundach znów wracają do poprzedniej pozycji.

"Tornada komarów" szukających partnerek

Mieszkańcy Ust´-Kamczatsk podkreślali, że takie zjawiska pojawiają się co roku i utrudniają normalne funkcjonowanie w letnich miesiącach. Serwis RFERL.org podał, że według naukowców "tornada komarów" pojawiają się bardzo rzadko i prawdopodobnie tworzone są przez samców komarów szukających nowych partnerek. 

Samce grupują się w cylindryczne roje o wysokości kilku metrów. Pojedyncze samice, które do nich wlecą, są wykrywane przez samców z powodu niższej częstotliwości uderzeń skrzydeł. Ostatecznie samica wylatuje z roju tylko z jednym wybrankiem. Podobne zjawiska obserwowano wcześniej m.in. w Argentynie.

RadioZET.pl/RFERL.org