Obserwuj w Google News

Inwazja komara tygrysiego. Obawy przed dengą i wirusem zika

2 min. czytania
31.07.2020 11:43
Zareaguj Reakcja

Inwazja komarów tygrysich we Francji. Owady skolonizowały już 58 z 96 departamentów. W kraju rosną obawy przed zachorowaniami na dengę, żółtą febrę i wirusa zika.

komar tygrysi
fot. Shutterstock

Inwazja komara tygrysiego we Francji. Według sprawozdawczyni komisji Ramlati Ali, cytowanej przez dziennik "La Depeche", "pozbycie się komarów tygrysich jest niemożliwe i trzeba nauczyć się z nimi żyć". A to dlatego, że larwy tych owadów są nadzwyczaj wytrzymałe na zmiany temperatury i rozwijają się bez trudu w najmniejszych nawet zbiornikach stojącej wody, jak choćby w doniczkach z kwiatami – tłumaczy polityk.

Jej zdaniem na niewiele zdadzą się środki owadobójcze, gdyż komary bardzo szybko wyrabiają w sobie wytrzymałość na te substancje, które są niebezpieczne dla ludzi. Pozostaje tylko informacja i przygotowanie obywateli na tę plagę – twierdzi deputowana.

Inwazja komara tygrysiego we Francji. Obawy przed zachorowaniami na dengę, żółtą febrę i wirusa zika

Komary tygrysie przybyły z Azji do Europy w latach 70. XX w. – przypomina w "Le Figaro" specjalistka od chorób przenoszonych przez owady prof. Sylvie Manguin. "Korzystają z tego samego transportu co my, a ponieważ więcej podróżujemy, to mogą się rozprzestrzeniać" – tłumaczy.

ZOBACZ TAKŻE: Wirus dengi i gorączka denga: chorują także Polacy. Objawy, leczenie

"Sprzyja temu również globalne ocieplenie, które pomaga komarom i przede wszystkim przenoszonym przez nie wirusom na rozwijanie się w strefach umiarkowanych" – dodaje.

Groźna odmiana komara coraz bliżej Polski. Sprzyja mu epidemia koronawirusa

Entomolog z Instytutu Pasteura Anna-Bella Failloux przypomina w tym samym piątkowym "Le Figaro", że spośród ok. 40 odmian komarów występujących we Francji "tylko komar tygrysi zdolny jest w tak szybkim tempie skolonizować kraj". A samica tego komara może być nosicielką aż 30 różnych wirusów.

Komar tygrysi coraz bliżej Polski. Przenosi groźne choroby

Trzy lata temu ruszył francusko-szwajcarsko-niemiecki program Tiger, którego celem jest informowanie mieszkańców o niebezpieczeństwach związanych z komarem tygrysim i sposobach ochrony przed nim.

ZOBACZ TAKŻE: Wszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom

Uczestniczący w programie francuski badacz z Uniwersytetu w Zurychu Francis Schaffner podkreśla w wypowiedzi dla "Le Figaro", że "to my, ludzie, tworzymy miejsca zamieszkania dla komarów, możemy więc ograniczyć ich rozprzestrzenianie się poprzez proste gesty, jak choćby zakrywanie naczyń, w których zbiera się woda czy dziecięcych basenów.

RadioZET.pl/ PAP