Zamknij

Biden: sankcje cofnęły Rosję o 15 lat. „Stłamszą gospodarkę na długie lata”

Michał Tomaszkiewicz
06.04.2022 20:06

- Dotychczas wprowadzone restrykcje wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego Rosji i stłamszą możliwości rozwoju rosyjskiej gospodarki na długie lata – stwierdził prezydent USA Joe Biden komentując wprowadzenie dodatkowych sankcji.

Joe Biden
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna na Ukrainie sprawiła, że kraje demokratyczne nałożyły na Rosję rekordową liczbę sankcji gospodarczych i personalnych. Ich liczba cały czas na dodatek rosła, wraz z nowymi doniesieniami o zbrodniach popełnianych przez rosyjskich żołnierzy. Impulsem do naniesienia dodatkowych restrykcji była ostatnio masakra w Buczy.

USA ogłosiły całkowity zakaz rozpoczynania nowych inwestycji na terenie Rosji oraz wprowadzenie pełnej blokady przeciwko Sbierbankowi, największemu rosyjskiemu bankowi. Sankcje personalne zostały także nałożone na dwie córki Władimira Putina oraz dzieci i żonę Siergieja Ławrowa.

„Sankcje stłamszą możliwość rozwoju Rosji na długie lata”. Nowe restrykcje USA

- Widzieliście obrazy z Buczy, tuż pod Kijowem. (...) Cywilów zabitych z zimną krwią i wrzuconych do masowych grobów, znaki brutalności i nieludzkości pozostawione na widoku całego świata, bez wstydu – stwierdził Joe Biden w przemowie.

Prezydent USA dodał, że jego zdaniem obserwujemy w Ukrainie „wielkie zbrodnie wojenne”. - Odpowiedzialne narody muszą się zjednoczyć i pociągnąć do odpowiedzialności tych sprawców – dodał Biden.

Bezpośrednim ukaraniem całej Rosji za atak na Ukrainę są sankcje gospodarcze, których zadaniem jest osłabienie gospodarki agresora i tym samym zmniejszenie możliwych do udźwignięcia przez Putina wydatków na siły zbrojne.

Zachód po ujawnieniu masakry w Buczy jeszcze bardziej zacieśnił nałożone na Rosję restrykcje. Komentując wprowadzone w środę przez USA i sojuszników sankcje przeciwko m.in. największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi oraz wprowadzenie zakazu nowych inwestycji, Biden stwierdził, że dotychczasowe restrykcje „wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego” Rosji i „stłamszą możliwości rozwoju rosyjskiej gospodarki na długie lata”.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: