Zamknij

Unia Europejska wycofuje się z obowiązkowego podziału uchodźców. System okazał się klapą

Redakcja
27.09.2017 08:56
Unia Europejska wycofuje się z obowiązkowego podziału uchodźców. System okazał się klapą
fot. Archiwum RadioZET.pl

Unia Europejska wycofała się z obowiązkowej relokacji uchodźców w krajach Wspólnoty. Decyzja wygasła we wtorek 26 czerwca. System okazał się niedoskonały, przez co po dwóch latach jedynie Malta wywiązała się w pełni z założeń, a w wielu krajach pojawiły się antyimigranckie nastroje.

Zagłosuj

Czy system relokacji uchodźców powinien obowiązywać nadal?

Liczba głosów:

Decyzją z września 2015 roku kraje Unii miały rozdysponować między siebie 120 tys. migrantów w ramach systemu kwotowego. Rząd Ewy Kopacz zgodził się przyjąć do kraju 7 tys. osób, jednak po przegranych wyborach, rząd PiS wycofał się z tego.

Porażka systemu

Jak informuje Amnesty International, poza Maltą, żadne z państw Wspólnoty nie wywiązało się z założeń, a grupa państw od początku zgłaszała sprzeciw wobec narzucania tego typu rozwiązań poszczególnym krajom. Przeciwni od początku byli Czesi, Rumuni, Słowacy i Węgrzy. Finalnie największa krytyka na system spłynęła ze strony Polski i Węgier, którzy odmówili wzięcia udziału w rozlokowywaniu uchodźców.

Zobacz także

Niechęć do relokacji

Inne kraje również nie wykazały się dużą chęcią do przyjmowania osób z Bliskiego Wschodu i północnej części Afryki. Słowacja przyjęła 16 z 902 uchodźców, a Czechy 12 z 2691 osób. Hiszpania wypełniła 13,7 proc. planu, Belgia 25,6 proc., Holandia 39,6 proc., a Portugalia 29,1 proc. Finlandia przyjęła 1 951 osób (94 proc. całkowitych zobowiązań), a Irlandia 459 osób (76,5 proc. zobowiązań tego kraju).

Malta, Norwegia i Liechtenstein na TAK

Co ciekawe Norwegia i Liechtenstein przystąpiły do programu dobrowolnie, przyjmując odpowiednio 1,5 tys i 10 osób.

Czy w Korei Północnej wybuchnie wojna? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/Wprost.pl/strz