Zamknij

W Chinach naukowcy sklonowali psa. To przełom w genetyce

Redakcja
06.09.2017 10:39
W Chinach naukowcy sklonowali psa. To przełom w genetyce
fot. Youtube (Screen)

W chińskim laboratorium Sino Gene urodził się pies sklonowany za pomocą edycji genów. Do tej pory udało się sklonować owcę, świnię, czy krowę, jednak operacja nad odtworzeniem psa była bardziej skomplikowana. Jej koszt to ponad 1,2 mln euro (5 mln złotych).

Zagłosuj

Gdyby była możliwość, slonował(-a)byś swoje zwierzę np. psa lub kota?

Liczba głosów:

Czworonóg został nazwany Longlong i nad jego narodzinami pracował zespół naukowców w laboratorium Sino Gene. Pies urodził się 28 maja i do tej pory ma się dobrze. Jak podkreślał szef projektu Mi Jidong, celem zabiegu jest możliwość „ulepszania zwierząt” w niedalekiej przyszłości. Poza Longlongiem z tego samego łańcucha DNA urodziły się jeszcze dwa identyczne psy.

Skomplikowana operacja

Laboratorium w swoim pakiecie usług chce mieć zarówno zachowywanie DNA zmarłych zwierząt, odtworzenie nowego zwierzęcia z DNA oraz ulepszenie jego genów. Operacja sklonowania psa jest o tyle nowatorska, że rodzicem Longlonga jest zwierzę genetycznie zmodyfikowane. To pierwszy tego typu zabieg w historii - podaje brytyjski dziennik "Daily Mail".

Przełom w genetyce

Sklonowanie psa zakończone pełnym sukcesem jest jednym z większych osiągnięć chińskich genetyków, bowiem pracę nad tym zwierzęciem jest – jak twierdzą naukowcy – dużo bardziej skomplikowane, niż w przypadku klonowania bydła.

RadioZET.pl/Daily Mail/strz