Były premier Wielkiej Brytanii pedofilem? Szokujące oskarżenia!

Redakcja
06.10.2017 13:41
Heath
fot. East News

Czy Edward Heath był pedofilem? Takie pogłoski od dwóch lat pojawiają się w brytyjskich mediach. Wobec byłego premiera wysnuto poważne podejrzenia w związku z ponad 40 zarzutami dotyczącymi przestępstw seksualnych na przestrzeni 36 lat.

Sprawa dotyczy przedziału 1956-92, w którym to mieści się okres szczytu politycznej kariery Heatha.

Ponad 40 zarzutów

Brytyjscy śledczy, podsumowując trwające od dwóch lat śledztwo, oświadczyli, że gdyby były premier żył, na pewno zostałby przesłuchany w związku z przynajmniej siedmioma zarzutami, w tym gwałtu na 11-letnim chłopcu, który miał miejsce w 1961 roku.

Pozostałe oskarżenia dotyczą czynów lubieżnych wobec osób poniżej 16 roku życia, a także jeszcze jednego gwałtu. W sumie oskarżenia wniosło 40 osób i odnoszą się one do 42 czynów zabronionych. Dotychczas w ramach śledztwa aresztowano dwie osoby, którym jednak nie postawiono żadnych zarzutów.

Oprócz policji, sprawę bada również specjalna komisja ds. przestępstw seksualnych i wykorzystywania nieletnich - organ ten sprawdza czy w tym i w podobnych przypadkach odpowiednio zareagowały powołane do tego państwowe instytucje.

Nie wszyscy wierzą w te doniesienia

Przyjaciele oraz dawni współpracownicy nie wierzą, że Heath mógł mieć cokolwiek wspólnego z pedofilią i uważają oskarżenia za próbę zdyskredytowania byłego premiera. Fundacja jego imienia wydała już zresztą jednoznaczne oświadczenie.

– Jeśli organizujesz wielkie poszukiwanie ofiar, to znajdziesz je, czy oskarżenia są prawdziwe, czy nie. Jesteśmy przekonani, że zostanie oczyszczony z zarzutów, ale nie zmieni to faktu, że krzywdę już mu wyrządzono, a to wydaje się bardzo nie w porządku - mówił w rozmowie z radiem BBC 4 brytyjski artysta i wieloletni przyjaciel Heatha Lincoln Seligman.

Policja na Wyspach przygląda się jednak sprawie bardzo dokładnie, zwłaszcza odkąd 5 tat temu wyszło na jaw, że zmarły w 2011 roku słynny DJ i dziennikarz Jimmy Saville przez lata gwałcił i molestował nieletnich.

Wprowadził Wlk. Brytanię do EWG, otrzymał tytuł szlachecki

Edward Heath, wieloletni przywódca Partii Konserwatywnej, był szefem rządu w latach 1970-74. Za jego kadencji Wielka Brytania przystąpiła o Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Reprezentował nurt tzw' "konserwatyzmu oświeconego", czyli hołdowania tradycyjnym wartościom, przy jednoczesnej wrażliwości na kwestie społeczne.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza, strajki górnicze oraz konflikt w Irlandii Północnej (którego apogeum była "krwawa niedziela" w Londonberry), doprowadziły jednak do przegrania wyborów w 1974 roku i przejęcia władzy przez laburzystów.

Heath, który nigdy się nie ożenił i nie pozostawił potomstwa, został odznaczony (podobnie, jak wspomniany wyżej Saville) przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. Zmarł w 2005 roku w wieku 89 lat.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/MP