Zamknij

Wyłowili 400-kilogramowego orła ze swastyką. Niemcy proszą, aby go nie wystawiać

Redakcja
09.08.2017 11:41
Wyłowili 400-kilogramowego orła ze swastyką. Niemcy proszą, aby go nie wystawiać
fot. Youtube/Mega News

400-kilogramową rzeźbę orła ze swastyką wyłowiono z morza na terenie Urugwaju. Pochodzi ona z niemieckiego krążownika Admiral Graf Spee i warta jest 10 mln funtów (47 mln złotych). Niemieckie władze zalecają nieumieszczanie jej na wystawach, aby tym sposobem nie promować reżimu.

Zaraz po tym, jak pojawiła się informacja o wyłowieniu rzeźby, niemiecka ambasada zwróciła się do ambasady w stolicy Urugwaju Montevideo o to, aby nie umieszczać jej na publicznych wystawach, ponieważ mogłoby to wyglądać jak pochwalanie nazistowskiego reżimu.

Urugwajski poszukiwacz skarbu

Siedem lat wcześniej były szef MSZ Niemiec apelował, aby wydobywane elementy z krążownika Admiral Graf Spee nie trafiły na rynek, w szczególności chodziło mu o części zawierające symbole nazizmu. Brytyjski portal mirror.co.uk, powołując się na urugwajskiego biznesmena i poszukiwacza skarbów Alfredo Etchegaraya twierdzi, że wartość rzeźby to nawet 10 mln funtów. Sam Etchegaray odpowiedzialny był za sfinansowanie wydobycia 400-kilogramowego orła z dna morza.

Statek zatopiony w 1939 r.

Urugwajczyk decyzją sądu ma dostać połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży rzeźby. Druga część trafi do kasy wojska. Niemiecki krążownik Admiral Graf Spee został zatopiony u wybrzeży Urugwaju w grudniu 1939 r. Nosił imię wiceadmirała Maximiliana hrabiego von Spee.

Czy walka ze "śmieciówkami" to puste obietnice PiS? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/DailyMail/Wprost/strz