Zamknij

"Nie słuchajcie oficerów, ratujcie życie". Zełenski zwraca się do Rosjan

28.02.2022 10:19

 Jestem przekonany, że na to zasłużyliśmy, jestem pewien, że to możliwe - mówił w swoim najnowszym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski w kontekście ewentualnych rozmów o przyjęciu Ukrainy do UE. Do rosyjskich żołnierzy zaapelował: idźcie do domu. Zostawcie sprzęt. Nie ufajcie dowódcom. Nie słuchajcie propagandystów. Ratujcie życie. 

Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie
fot. Facebook

- Kiedy kandydowałem na prezydenta, mówiłem, że każdy z nas jest prezydentem. Bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz kraj. Dla naszej pięknej Ukrainy. A teraz tak się stało, że każdy z nas jest wojownikiem. Wojownik na swoim miejscu. I jestem pewna, że każdy z nas wygra. Chwała Ukrainie! – powiedział do rodaków w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy zwrócił się też do rosyjskich żołnierzy. — Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów, zostawiajcie sprzęt i ratujcie życie — powiedział. - W imię czego do nas przychodzicie? W imię czego wasze oddziały przychodzą do nas z Krymu? Naszego Krymu. Ponad 4,5 tys. zmarłych Rosjan. Po prostu idźcie do domu - mówił.

W dalszej części przemówienia ukraiński przywódca podziękował za wsparcie europejskim przywódcom, zwłaszcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Podkreślił, że Ukraina zasługuje na przyjęcie do UE. - Jestem przekonany, że na to zasłużyliśmy, jestem pewien, że to możliwe - powiedział i wezwał do podjęcia takich rozmów jak najszybciej.

Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo