Turcja chce poszerzenia NATO tylko o Finlandię. Erdogan podał datę

17.03.2023 16:37

Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO - powiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Rząd w Helsinkach nadal ma nadzieje, że Turcja zaakceptuje również akcesję Szwecji do Sojuszu, co nadal blokuje Ankara.

Sauli Niinisto i Recep Erdogan w Ankarze
fot. Burhan Ozbilici/Associated Press/East News

Recep Erdogan podkreślił, że "Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic". W piątek z wizytą w Turcji był prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Tak skomentował decyzję Erdogana: - To z całą pewnością bardzo ważna wiadomość dla całej Finlandii. Jednocześnie dodał, że "członkostwo Finlandii w NATO nie będzie pełne bez Szwecji".

Rozszerzenie NATO. Turcja zdecydowała ws. wniosku Finlandii

Finlandia i Szwecja zaczęły formalnie ubiegać się o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku, w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Dotychczas jedynie Turcja i Węgry, spośród 30 członków Sojuszu, nie przeprowadziły wymaganej ratyfikacji wniosków akcesyjnych obu państw nordyckich.

Węgierski parlament ma głosować wniosek o poparcie akcesji Finlandii do NATO 31 marca - ogłosił w piątek rząd w Budapeszcie. Parlament Węgier rozpoczął debatę nad przystąpieniem dwóch państw nordyckich do NATO 1 marca.

Choć rządząca koalicja Fidesz-KDNP otwarcie popiera akcesję, to zdecydowała się wysłać parlamentarną delegację do tych krajów, aby wyjaśnić niesprawiedliwą w ich ocenie krytykę w Finlandii i Szwecji dotyczącą stosunków wewnętrznych na Węgrzech. Pomimo powrotu delegacji termin głosowania znów uległ przesunięciu.

Pod koniec czerwca 2022 roku Szwecja oraz Finlandia podpisały z Turcją memorandum, w którym państwa nordyckie zobowiązały się m.in. do walki z terroryzmem. Turcja domaga się wydalenia działaczy organizacji kurdyjskich, którzy otrzymali, głównie w Szwecji, azyl polityczny.

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP