Obserwuj w Google News

9-miesięczny Szymonek zamordowany. Sąd aresztował jego rodziców

2 min. czytania
08.12.2020 18:01
Zareaguj Reakcja

Sąd w Legnicy aresztował na trzy miesiące 46-letniego mężczyznę, podejrzanego o zabicie ze szczególnym okrucieństwem swego 9-miesięcznego syna. Do aresztu trafiła też matka dziecka, która podejrzana jest o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad niemowlakiem.

9-miesięczny Szymonek z Legnicy zamordowany
fot. Shutterstock

O zastosowaniu aresztu wobec podejrzanych ws. zbrodni zabójstwa 9-miesięcznego dziecka poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Lidia Tkaczyszyn. - Sąd uwzględnił wnioski prokuratury i aresztował ojca i matkę dziecka na trzy miesiące - powiedziała prokurator w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

W niedzielę do jednego z mieszkań w Legnicy wezwane zostało pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni, którzy przyjechali na miejsce, stwierdzili zgon 9-miesięcznego chłopca. Dziecko miało na głowie widoczne obrażenia, co skłoniło ratowników do zawiadomienia policję i prokuratury. Biegły z zakresu medycyny sądowej, który przyjechał na miejsce zbrodni, stwierdził urazy czaszkowo-mózgowe.

Legnica. Śmierć 9-miesięcznego Szymonka. Areszt dla rodziców dziecka

Policja zatrzymała 46-letniego ojca dziecka, który w chwili zatrzymania był pijany. W mieszkaniu nie było matki dziecka. Prok. Tkaczyszyn powiedziała, że z ustaleń śledczych wynika, iż matka dziecka piła dzień wcześniej z ojcem 9-miesięcznego chłopczyka alkohol i wyszła z mieszkania. Kobieta została zatrzymana w poniedziałek, również była wówczas pijana.

Prok. Tkaczyszyn poinformowała, że prokurator postawił ojcu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. 46-latek, według prokuratury, przyznał się od zarzutu.

Mężczyzna w celu uspokojenia płaczu dziecka zadał mu kilkanaście ciosów ręką oraz narzędziem. Uderzał w różne części ciała, w tym w główkę powodując obrażania czaszkowo-mózgowe, które spowodowały zgon - Prok. Lidia Tkaczyszyn

Zarzuty w tej sprawie usłyszała również matka dziecka. - Prokurator zarzucił jej, że znęcała się fizycznie i psychicznie nad swoim synkiem i naraziła to dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - powiedziała prok. Tkaczyszyn.

Kobieta jest również matką siedmiorga innych dzieci. 9-miesięczny chłopiec był jedynym dzieckiem ze związku z 46-letnim mężczyzną. Jak ustaliła prokuratura, ojciec zamordowanego niemowlęcia był wcześniej karany -  skazano go na 12 lat więzienia za ciężkie uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym.

9-miesięczny Szymonek został zamordowany. Ojciec skatował go przed śmiercią

- Sąd Rejonowy w Legnicy z urzędu prowadził postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad 9-miesięcznym dzieckiem. W październiku sąd ograniczył we władzy rodzicielskiej matkę w ten sposób, że ustanowił nadzór kuratora, a ojca ograniczył do ogólnego wglądu w wychowanie dzieci - przekazała prok. Tkaczyszyn.

W czasie tragicznego w skutkach zdarzenia w mieszkaniu przebywał tylko 46-latek oraz jego 9-miesięczny synek. Pozostałe dzieci kobiet nie mieszkały tam, ponieważ sąd wcześniej pozbawił ją praw rodzicielskich do nich.

RadioZET.pl/PAP