ZUS pomylił się wysyłając 19 mln listów. Podał złe wyliczenia emerytur
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 19 mln Polaków listy z oszacowaną wysokością przyszłej emerytury. Jak się okazuje, wkradł się błąd, gdyż ZUS nie uwzględnił tego, że od 1 października br. obniżony zostaje wiek emerytalny.

Kwoty, które otrzymali, lub dopiero otrzymają miliony Polaków zostały zawyżone. Jak podaje portal Se.pl, ZUS nie uwzględnił obniżenia wieku emerytalnego. Już od 1 października 2017 r. ponownie będą obowiązywały przepisy sprzed reformy PO-PSL. Kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni pięć lat później.
Błędna prognoza
Pracownicy zamiast prawdziwych wyliczeń wysokości emerytur otrzymają jedynie prognozę uwzględniającą aktualny wiek przejścia na emeryturę. W rzeczywistości przyszli emeryci otrzymają znacznie mniejsze kwoty, niż te, które zostały podane w 19 mln listów. - Jeśli więc z informacji wynika, że przyszły emeryt dostanie 2000 zł miesięcznego świadczenia, może się okazać, że po złożeniu wniosku do ZUS zrobi się z tego 1800 zł miesięcznie - podaje serwis rp.pl.
Należy odjąć 8-11 proc.
Jeśli na emeryturę chcemy przejść wcześniej, od kwot, które wysłał ZUS, trzeba odjąć odpowiednią sumę. – Wyliczenia zawarte w pismach ZUS są zawyżone. Osoby, które zechcą skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego, muszą odliczyć od tych kwot od 8 do 11 procent – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracownicy ZUS grożą strajkiem. Powodem ogromne wyzwanie organizacyjneRadioZET.pl/Rp.pl/Superbiz/strz