Obserwuj w Google News

ZUS pomylił się wysyłając 19 mln listów. Podał złe wyliczenia emerytur

Redakcja
1 min. czytania
26.06.2017 22:22
Zareaguj Reakcja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 19 mln Polaków listy z oszacowaną wysokością przyszłej emerytury. Jak się okazuje, wkradł się błąd, gdyż ZUS nie uwzględnił tego, że od 1 października br. obniżony zostaje wiek emerytalny.

ZUS pomylił się wysyłając 19 mln listów. Podał złe wyliczenia emerytur
fot. Archiwum Radia ZET

 

Kwoty, które otrzymali, lub dopiero otrzymają miliony Polaków zostały zawyżone. Jak podaje portal Se.pl, ZUS nie uwzględnił obniżenia wieku emerytalnego. Już od 1 października 2017 r. ponownie będą obowiązywały przepisy sprzed reformy PO-PSL. Kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni pięć lat później.

Błędna prognoza

Pracownicy zamiast prawdziwych wyliczeń wysokości emerytur otrzymają jedynie prognozę uwzględniającą aktualny wiek przejścia na emeryturę. W rzeczywistości przyszli emeryci otrzymają znacznie mniejsze kwoty, niż te, które zostały podane w 19 mln listów. - Jeśli więc z informacji wynika, że przyszły emeryt dostanie 2000 zł miesięcznego świadczenia, może się okazać, że po złożeniu wniosku do ZUS zrobi się z tego 1800 zł miesięcznie - podaje serwis rp.pl.

Należy odjąć 8-11 proc.

Jeśli na emeryturę chcemy przejść wcześniej, od kwot, które wysłał ZUS, trzeba odjąć odpowiednią sumę. – Wyliczenia zawarte w pismach ZUS są zawyżone. Osoby, które zechcą skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego, muszą odliczyć od tych kwot od 8 do 11 procent – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracownicy ZUS grożą strajkiem. Powodem ogromne wyzwanie organizacyjne

RadioZET.pl/Rp.pl/Superbiz/strz