Obserwuj w Google News

Czy na rondzie trzeba używać kierunkowskazów? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

2 min. czytania
Aktualizacja 12.02.2024
12.02.2024 16:02
Zareaguj Reakcja

Rondo to wyjątkowe skrzyżowanie, na którym ruch odbywa się w jedną stronę dookoła wyspy. Chociaż to, jak sygnalizować wjazd i zjazd z ronda określają ogólne przepisy o ruchu drogowym, wiele osób gubi się w zasadach i nie potrafi dostosować ich do skrzyżowań o ruchu kołowym. Czy na rondzie trzeba używać kierunkowskazów? Wyjaśniamy.

Kierunkowskaz na rondzie
fot. Marek BAZAK/East News

Ronda to wyjątkowe skrzyżowania, zdarzają się jednak stosunkowo często, dlatego fakt, że wielu kierowców nie wie, jak poprawnie sygnalizować pozostałym uczestnikom ruchu swoje zamiary znajdując się na rondzie, może zdziwić. Zasady dotyczące poruszania się po rondzie wyjątkowo często są bowiem tematem szerszych dyskusji. Właśnie dlatego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości. Czy na rondzie trzeba używać kierunkowskazów? Jak robić to umiejętnie? Odpowiadamy.

Zasady poruszania się po rondzie. Dlaczego są niejasne?

Rondo uważa się za jednopoziomowe skrzyżowanie dróg. Warto jednak zaznaczyć, że jest to dosyć nietypowe skrzyżowanie, które znacznie różni się od tych tradycyjnych. Ruch na rondzie odbywa się dookoła wyspy lub placu, tylko w jedną stronę. Kierowcy na rodzie mogą skręcać tylko w prawo. Zasady jazdy po skrzyżowaniu o ruchu kołowym wynikają z ogólnych przepisów o ruchu drogowym. Jednak kształt skrzyżowania sprawia, że niektórzy kierowcy mają problem z tym, jak prawidłowo poruszać się po rondzie.

Najbardziej powszechny dylemat uczestników ruchu dotyczy sygnalizowania wjazdu na rondo i zjazdu ze skrzyżowania. Dlatego wyjaśniamy: czy zjeżdżając z ronda, należy włączyć kierunkowskaz? Czy sygnalizowanie wjazdu na rondo jest błędem?

Redakcja poleca

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? To bardzo proste

Zasady dotyczące używania kierunkowskazów na rondzie są dosyć łatwe i logiczne. Kierunkowskazów powinniśmy używać w dwóch sytuacjach.

Gdy jesteśmy na rondzie z kilkoma pasami ruchu i chcemy zmienić pas, na którym się znajdujemy, musimy odpowiednio to zakomunikować – dokładnie tak, jak w przypadku zmiany pasa ruchu w trakcie jazdy prosto.

Zobacz również:  Quiz. Znasz te znaki drogowe? Dla każdego pieszego to obowiązek

Kierunkowskaz na rondzie powinniśmy również włączyć, podczas zjazdu z ronda. Wówczas sygnalizujemy innym uczestnikom ruchu, że zmienimy kierunek jazdy, a więc skręcamy w prawo.

Wiele osób zastanawia się, czy wjeżdżając na rondo, również należy to odpowiednio zasygnalizować. Przepisy nie wymagają włączania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo. Wszystko przez to, że ruch na rondzie z reguły odbywa się w prawo. Włączenie kierunkowskazu w tej sytuacji jest więc niepotrzebne. Nie jest to jednak błąd, za który grozi mandat.

Nie przegap