Obserwuj w Google News

Nowe doniesienia po śmierci ciężarnej Izy z Pszczyny. Lekarze z kolejnymi zarzutami

2 min. czytania
03.03.2023 09:30
Zareaguj Reakcja

Zastępca Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach wydał postanowienia o przedstawieniu zarzutów dwóm lekarzom Szpitala Powiatowego w Pszczynie, którzy w 2021 r. zajmowali się 30-letnią ciężarną Izabelą. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Prokuratorskie śledztwo w tej sprawie jest na końcowym etapie.

Śmierć ciężarnej Izy z Pszczyny. Nowe zarzuty
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Śmierć ciężarnej Izabeli z Pszczyny w październiku 2021 roku wstrząsnęła całą Polską. Cały kraj obiegły doniesienia o 30-latce, której lekarze odmówili aborcji w 22 tygodniu ciąży, mimo odpłynięcia wód płodowych. Obumarł płód, po wstrząsie septycznym zmarła również kobieta.

Niemal półtora roku po śmierci ciężarnej Izy wciąż toczy się śledztwo prokuratorskie w tej sprawie. Okazuje się, że lekarze poniosą też konsekwencje zawodowe swoich zaniechań. Zastępca Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach postanowił w czwartek o przedstawieniu dwóm lekarzom ze szpitala w Pszczynie zarzutów naruszenia ustawy o zawodzie lekarza.

Śmierć ciężarnej Izabeli z Pszczyny. Kolejne zarzuty dla lekarzy

- Zarzuty dotyczą naruszenia art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej – powiedziała Alicja van de Coghen, rzecznik prasowa Śląskiej Izby Lekarskiej. - Artykuł mówi, że lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, […] zgodnie z zasadami etyki zawodowej, z należytą starannością – dodała.

Redakcja poleca

Po doniesieniach medialnych o śmierci Izabeli okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach podjął w tej sprawie czynności sprawdzające. Następnie wszczął postępowanie wyjaśniające, w ramach którego przesłuchiwani byli świadkowie. Zastępca rzecznika badał też dokumentację medyczną i prowadził korespondencję z prowadzącą śledztwo prokuraturą.

Śledztwo sprawie Izabeli z Pszczyny prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach, która we wrześniu 2022 roku przedstawiła zarzuty trzem lekarzom, pod których opieką była Izabela. Dotyczą one nieumyślnego spowodowania śmierci i narażenia kobiety na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podejrzani nie przyznali się do winy. Prokuratorskie śledztwo jest na końcowym etapie. Za pierwszy, poważniejszy z zarzutów, grozi do 8 lat więzienia.

Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci 30-latki. Kontrola przeprowadzona wcześniej w szpitalu przez Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. NFZ nałożył w związku z tym na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP